زندگی و آثار استاد دکتر کارو لوکاس

 
دکتر سید حجتالحق حسینی
 
 
کارو لوکاس، در ۱۴ شهریور۱۳۲۸خ./۱۹۴۹م.در جلفای اصفهان زاده شد. دورههای آموزشی دبستان و دبیرستان را در آموزشگاه کوشش ارمنیان تهران گذراند. در ۱۳۴۷خ. با دانشآموختن در رشته ریاضی و دریافت رتبه درخشان در آزمون پذیرش دانشگاه، به رشته مهندسی برق و الکترونیک دانشکده فنّی دانشگاه تهران راه یافت. دورههای کارشناسی و کارشناسی ارشد را با گرایش مهندسی برق و رایانه در آنجا گذراند، سپس راهی آمریکا شد و از دانشگاه برکلی در رشته مهندسی الکترونیک و دانشهای رایانهای با گرایش مهندسی«کنترل هوشمند سامانهها یا دانش تصمیم گیری»، در ۱۳۵۵خ. دانشآموختهی دکتری شد.
دکتر کارو لوکاس به میهنش ایران بازگشت و پایههای استادیاری، دانشیاری و استادی را در دانشکده فنّی دانشگاه تهران گذراند. او افزون بر آموزش و پژوهش در دانشکدههای فنّی و مدیریت دانشگاه تهران، استاد مهمان دانشگاههای تورنتو(کانادا)، برکلی(آمریکا) و یو.سی.ال.ای (آمریکا) بوده است. پایه گذاری، ریاست و عضویّت در انجمن مهندسی برق و الکترونیک، همچنین پایه گذاری و مدیریت «پژوهشکده سیستمهای هوشمند» در پژوهشگاه دانش های بنیادی، «قطب کنترل و پردازش هوشمند» در دانشگاه تهران و بنیان گذاری «مرکز تحقیقات مکاترونیک کشور» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، از کارهای ماندگار اوست. این کارها، نشان از شخصیت اثرگذار ایشان در تاریخ دانش و فنآوری کشور داشته و دارد.
استاد دکتر لوکاس، از نخستین استادانی بودند که آموزش و پژوهش را در زمینههای هوش مصنوعی، رایانش نرم و حسابگری زیستی و تکاملی در ایران بنیاد گذاشتند و در برخی رشتههای درسی همچون حسابگری زیستی، سامانههای شناختی اجتماعی، سامانههای تصمیمیار و طراحی سامانهها، در سطح جهانی درس گفتند و پژوهش کردند.
زمینههای پژوهشی و کاری ایشان هوش محاسبهای، حسابگری زیستی، مدیریت دانش، شبکههای عصبی، سامانههای نامشخص، سامانههای چند عاملی، داده کاوی، کنترل هوشمند، منطق فازی، بهینه سازی تکاملی، الگو سازی مالی و الگوسازیهای عاطفی بودهاند.
عضویت دانشی و پژوهشی در مرکز جهانی فیزیک نظری و ریاضیات، مرکز جهانی مهندسی ژنتیک و زیست فنآوری، مؤسسه ریاضیات کاربردی، فرهنگستان علوم چین، مؤسسه فنآوری الکتریکی هاربین، مؤسسه پژوهشی تولیدی اونتاریو و آزمایشگاه پژوهشهای الکترونیکی دانشگاه کالیفرنیا برخی از عنوانهای افتخارآمیز او هستند.
استاد دکتر کارو لوکاس، به پاس سالهای بسیار آموزش و پژوهش در کشور ایران، در سال ۱۳۸۵خ. چهره ماندگار دانشی کشور شناخته شد. او همچنین به پدر دانش رباتیک و هوش مصنوعی ایران نامدار است. از استاد دکتر لوکاس کتاب «سیستمهای هوشمند بیو مدیکال» و بیش از ۴۵۰ جُستار فارسی و انگلیسی، که در همایشهای دانشی میهنی و جهانی و نیز نشریههای ارزشمند دانشی نموده شدهاند به یادگار مانده است. ایشان راهنمایی و مشاوره پانزده پایاننامه دوره کارشناسی ارشد و دکتری را عهدهدار بودهاند. افزون بر اینها دبیری چندین گردهمایی را در همایشهای میهنی و جهانی پذیرفته بودند. از دیگر کارهای ارزشمند و به یادماندنی استاد لوکاس، برپایی نشستهای دانشگاهی کشورهای ارمنستان و ایران، با عنوان «کارگاههای شبکههای عصبی» با همکاری استاد دکتر آشوت چلنگریان، فیزیکدان سرشناس مؤسسه فیزیک ارمنستان گزارش میشود. این نشستها از ۱۳۷۹خ. تا ۱۳۸۶خ. همهساله و به طور تناوبی در ایران و ارمنستان برگزار میشد.
 نیکاندیشی، خوشرفتاری و گشادهرویی استاد دکتر لوکاس زبانزد همگان بوده است. از دیگر ویژگیهای ستایش برانگیز ایشان، چیرگی و دریافت ژرف در دیگر رشتههای دانش بود. او تاریخ و فرهنگ ارمنی را به نیکی میشناخت و از زیستنامه و کارنمای نامآوران هنرمند، فنآور، دانشمند و پژوهشگر ارمنی آگاهی درستی داشت.
استاد دکتر کارو لوکاس در شامگاه پنجشنبه ۱۷ تیرماه۱۳۸۹خ. در سن ۶۱ سالگی در تهران چشم از جهان فرو بست و در آرامگاه همگانی ارمنیان تهران به خاک سپرده شد.
 
سرچشمه ها:
۱٫لازاریان،ژانت. دانشنامه ایرانیان ارمنی .چ۲٫تهران: انتشارات هیرمند،۱۳۸۸خ.ص۱۳۹
۲٫نیکوقوسیان، آرمیک.پیمان،فصلنامه فرهنگی ارمنیان.ش۵۳٫س۱۴٫پاییز ۱۳۸۹خ. صص۵۱-۳۹
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 149
۱۵ تیر 1392
 

    Tags: , ,

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *