سفری به روستاهای کمره و بورواری

 
 
در این شماره هویس نیکید میرزایانس سفرنامه مختصری نوشته درباره سفری که با دوستش آوو امیرخانیان به دهستانهای کمره و بورواری داشتهاند. هدف این سفر این بوده که مدفن و سنگ قبر امیرخان، پدر عاشیق مشهور ارمنی-ایرانی امیر اوغلو را پیدا کنند. در دستخطی که در خانواده امیرخانیانها حفظ شده گفته میشود که در سال ۱۸۹۰ این سنگ قبر در منطقه بورواری وجود داشته است.
سفر امّا در عمل گشت و گذاری میشود در دهستانهای کمره و بورواری که زمانی ارمنینشین بودند و اینک از ارامنه جز بقایای مخروبه چند کلیسا و چند قبرستان چیزی در آنها باقی نمانده است. کمره زمانی ۱۳ روستای ارمنینشین و نیمهارمنینشین داشته است. نویسنده و همراهش از بقایای کلیسای روستای چارتاق که بنایی چوبی است در آستانه فرو ریختن دیدن میکنند و به شدّت متاثر میشوند. در روستای لیلیان بنای کلیسا و مدرسه ارامنه هنوز سرپاست و در مالکیت یکی از روستاییان که ارامنه را خوب به خاطر میآورد و از آنها خاطرات خوبی دارد. در روستای گوران بورواری (نزدیکی الیگودرز) مسافران ما با کلیسای بازسازی شده روستا روبهرو میشوند. لُرهای محل به آنها میگویند که ساموئل نامی از ارامنه تهران این بنا را بازسازی کرده است. جستوجوی نویسنده و دوستش در قبرستانهای این آبادیها به نتیجهای نمیرسد و آنها ادامه جستوجو را به زمان دیگری موکول میکنند. امّا پرسشهای مهمتری ذهن نویسنده و خواننده را به خود مشغول میکند.
بیشتر روستاهای مناطق ارمنی نشین ایران مرکزی امروز از ارامنه خالی شدهاند، امّا آیا کلیساها و قبرستانها و مدارس و سایر بناهای ارامنه این روستاها باید به امان خدا رها شود تا به مخروبه بدل و از پهنه روزگار محو شود؟ چه کسی مسئول نگاهداری این نشانههای حضور یک اقلیت دینی در حال نابودی در این مناطق است؟ نقش سازمان میراث فرهنگی چیست و نقش خلیفهگریها و مجمعهای نمایندگان ارامنه در تهران و اصفهان در این میان کدام است؟
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۱۲۸
۱۸ مرداد ۱۳۹۱
 

  Tags: , , ,

  One Response to سفری به روستاهای کمره و بورواری

  1. کریوند on ۰۵/۰۶/۱۳۹۱ at ۷:۲۰ ق.ظ

   درودبر شما

   مطلب جالبی بود، امیدوارم هرچه زودتر کسی به فکرنگه داری از این آثار باستانی بیافتد

   http://korivand.blogfa.com/

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *