ازدواج برون‌همسری در میان ارامنه؛ نمونه‌ای دیگر

 
 
این بار با یک نمونه دیگر از وصلت با غیر در میان ارامنه آشنا میشوید که نسبت به نمونه قبلی موفقتر بوده است. زن ارمن جوانی با مردی هم سنوسال خودش که ارمنی نیست ازدواج میکند، امّا از ترس واکنش منفی خانوادهاش، چهار سال این موضوع را از آنها پنهان نگاه میدارد. بعد از آشکار شدن ماجرا، زن ناچار خانواده پدری را ترک میکند. تا اینجای مسأله بسیار تلخ است، امّا خوبی این مورد آن است که زن و مرد در زندگی مشترک میتوانند تعادلی بین دو فرهنگ برقرار کنند و دو فرزندشان در محیطی بزرگ میشوند که در آن احترام متقابل به فرهنگها حاکم است. در مصاحبههایی که میخوانید زن و مرد که اکنون هر دو بالای پنجاه سال دارند از تجربه زندگی مشترک خود میگویند و یکی از فرزندان خانواده که اکنون دانشجوی کارشناسی است، از تجربه ی داشتن پدر و مادری با دو زبان و دو فرهنگ. این مصاحبهها نیز مانند مصاحبههای شماره پیش از پایاننامه تحصیلی ایلین اسمعیلی گرفته شدهاند.
 
یک توضیح مهم
 
در مقدمهای که در شماره گذشته بر مصاحبههای پژوهشِ «برونهمسری در میان ارامنه» نوشته بودیم و همین طور در نوشته ایلین اسمعیلی که بالای همین صفجه چاپ شده است، نکته مهمی ناگفته باقی مانده است و آن این که در ازدواجهای مختلط بین ارامنه و دیگر ایرانیها، طرف ارمنی باید به دین اسلام در آید. اصولاً عقد شرعی بین دو همدین صورت میگیرد و به همین سبب فرد ارمنی باید اوّل مسلمان شود تا بعد بتواند به عقد یک مسلمان در آید. این که طرف ارمنی زن یا مرد باشد در این موضوع تاثیری ندارد و در هر دو صورت، باید به دین اسلام دربیاید. دانستن این نکته که شاید بدیهی به نظر برسد از این نظر مهم است که بدون توجه به آن، طرف ارمنی بسیار متعصبتر و طرف غیرارمنی بسیار منطقیتر و آزاداندیشتر از آنچه هست، به نظر میرسد. البته دانستن این نکته توجیهکننده رفتار غیرانسانی با کسی که با غیر وصلت کرده است نمیشود، امّا میتواند داوری ما را تعدیل کند. به هر رو، بیشتر آدمها مایلند به دین آبااجدادیشان وفادار باقی بمانند و در این موارد، برای خانواده ارمنی پذیرفتن این که یکی از فرزندانش میخواهد برای ازدواج از دین خود روی برگرداند، آسان نیست و این یکی از دلایل مخالفت آنها با ازدواجهای مختلط است.
 
روبرت صافاریان
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 153
۹ شهریور 1392
 

  Tags: , ,

  11 Responses to ازدواج برون‌همسری در میان ارامنه؛ نمونه‌ای دیگر

  1. parastoo on ۱۰/۰۶/۱۳۹۲ at ۶:۲۷ ب.ظ

   اگر هر انسانی رو به یه پرگار تشبیه کنیم  سوزن  پرگار هرکس اعتقادات مذهبی اون شخصه که در طول زندگیش حول این نقطه نقس افرینی و عمل میکنه.تاکیدی که بر یکسان بودن دین زوجین در هنگام ازدواج میشه برای نزدیک شدن محل قرار گیری همین سوزن پرگارها و هماهنگی بیشتره که اهمیت این موضوع برهیچکس پوشیده نیست.اما اینکه چرا هر دوباید مسلمون شوند و چرا نمیشود که هر دو مسیحی شوند جواب ساده ای دارد.جواب این است که یک مسلمان ،مسیحی هم هست یعنی مسلمانان به رسالت حضرت مسیح(ع) و کتاب و شریعت او ایمان دارند و ان را بر حق میدانند ولی یک مسیحی به پیامبری محمد(ص)،کتاب و شریعت او ایمان و اعتقادی ندارند.اگر یک مسیحی مسلمان شود چیزی از دست نداده و نیازی نسیت چیزی را انکار کند ولی یک مسلمان برای مسیحی شدن باید بتواند دلیل محکمی مبنی بر رد رسالت محمد(ص) بیاورد.هنوز بعد از۱۴۰۰ سال از رسالت ایشان هیچ کس دست به چنین دلیلی نیافته و هیچ یک از شبهات وارد شده به این دین و پیامبر بی جواب نمانده.باید توجه داشت که منظور از اعتقادات مذهبی (که در نقش سوزن پرگار زندگی ماست)همان چیزی است که فرد از درون و از صمیم قلب به حقانیت ان اگاه است وگرنه یکسان بودن اسم مسلمان یا مسیحی در شناسنامه ها هیچ تفاهمی بین زوجین بوجود نمی اورد.به همین دلیل هم اسلام در این رابطه به یک شهادت لفظی بر یگانگی خدا و پیامبری  محمد(ص) اکتفا کرده و ان را مشروط به اجرای فرامین دینی نکرده هرچند انجام این فرامین مهم است ولی شرط لازم وواجب برای ازدواج نیست.حال قابل درک است که این قانون اسلامی از یک سیر منطقی پیروی میکند و حتی تغییر دین ارامنه برای ازدواج با مسلمانان هیچ توجیهی برای رفتارهای متعصبانه و خلاف اخلاق برخی از از انها در پاسخ به این ازدواج ها نمیباشد. از همه جالبتر اینکه همه دنیا دین مسیحیت را دین اخلاق و سازش میدانند ولی برخی از ارامنه برای حفظ این دین دست به بی اخلاقی میزنند؟!!! این در حالیست که پذیرش اسلام هیچ منافاتی با اعتقادات مسیحی یعنی یگانگی خدا،قداست مریم(ع)، پیامبری عیسی(ع) و اسمانی بودن انجیل ندارد!اینها عین اعتقادات یک مسلمان است.

   • ژوزف on ۱۵/۰۸/۱۳۹۲ at ۶:۱۴ ب.ظ

    دوست عزیز بهتر نیست کم و کیفی ادیان را به عهده هر شخص بگذاری؟ اینکه شخصی بخواهد مسیحی باشد یا مسلمان به خودش مربوط است مسئله این است که دلیل اجبار به تغییر دین برای ازدواج چیست؟؟ خب باید بگم درست فرمودید دین مسیحیت دین سازش است ولی سوال این جاست چرا اسلام دین تحمیل و اجبار است؟

    • خواننده on ۱۳/۰۲/۱۳۹۳ at ۱۱:۳۳ ب.ظ

     دوست خوبم مطالب خانم پرستو دقیقا توضیحی بر سوال شماست.این دوستمون به این واضحی توضیح دادن که دیگه شما چنین برداشتی نکنی دیگه.اتفاقا ایشون به کم وکیف ادیان اشاره نکردن و دقیقا دلیل تغییر دین رو گفتن.در هر صورت هرکس دفاعی از اعتقاداتش میکنه و پذیرش حقیقت برعهده وجدان انسانهای ازاده است و بنای هیچکس بر تخریب یا جنگ با دیگران نیست.

   • ایرانی on ۱۳/۰۷/۱۳۹۴ at ۹:۴۸ ق.ظ

    خود اسلام می گوید لا اکراه فی الدین

    بنا بر این نباید اجباری دراین مسئله وجود داشته باشد که حتما فرد غیر مسلمان در ازوداج با مسلمان، دین خود را تغییر دهد و یا فرد مسلمان نتواند مسیحی شود.

  2. پریسا on ۰۵/۰۷/۱۳۹۲ at ۲:۴۷ ب.ظ

   تغییر دین مساله مهمی است که پذیرش آن برای همه مذاهب مساله ساده‌ای نیست. اما یک موضوع وجود دارد و آن هم اینکه مرد مسلمان می‌تواند با زن غیر مسلمان که پیرو دین یصاحب کتاب باشد ازدواج کند و نیازی به تغییر دین نیست اما زن مسلمان نمی‌تواند با مرد غیر مسلمان ازدواج کند.

  3. اکبر on ۲۳/۰۷/۱۳۹۲ at ۸:۱۲ ق.ظ

   به نظر شما با توجه به تعداد کم ارامنه(مخصوصاً در ایران) اگر این پدیده حتی به اندازه‌ی چند درصد گسترش یابد، چه مدت طول می‌کشد که فقط نامی از ارامنه باقی بماند؟ (آشوری‌ها را به یاد آورید) مسئله ارامنه حفظ زبان و فرهنگشان است و وقتی تعدادشان در برابر اقوام دیگر خیلی کم‌تر است هر گونه سازش با برون همسر گزینی شروعی برای پایان وجودشان است. توجه کنید که اصلاً مهم نیست که غیر ارامنه خوبند یا بدند. مسئله این است که به دلیل تعداد خیلی کم ارامنه، هر گونه اختلاط محوشان می‌کند و به همین دلیل مقاومت می‌کنند.

  4. parastoo on ۰۹/۰۸/۱۳۹۲ at ۷:۲۶ ب.ظ

   اقای اکبر من متوجه شدم خیلی از جوانان ارمنی بخاطر این محدودیت در انتخاب تن به ازدواج نمیدهند.مجبور کردن افراد به انتخابهای محدود برای بقای نژاد کار درستی ست؟ مگر هر انسان چند بار فرصت زندگی دارد که ان را خرج حفاظت از زبانش کند؟مگر مثلا با ازدواج یک ارمنی و غیرارمنی بچه انها دیگر قادر به اموختن زبان و فرهنگ ارمنی نخواهد بود؟همه اینه بخاطر ان است که ما به حق ازادی و انتخاب همدیگر احترام نمیگذاریم و حتی فرزندانمان را هم قربانی خودخواهی هایمان میکنیم.

  5. بختیار on ۰۹/۰۲/۱۳۹۳ at ۱۲:۳۳ ق.ظ

   به نظر من اینکه این مسلمون بشه یا اون مسیحی بشه یا هر دین دیگه ای نباید مهم باشه مهم انسان بودن هستش حالا هر دینی میخواد داشته باشه و مهمتر از اینا علاقه و تفاهمیست که دو نفر نسبت به هم دارن شاید کسی نیمه ی گمشدشو تو یه دین دیگه میبینه پس نباید جلوی علاقه جونا بصرف همدین نبودنو بگیریم

  6. الکس on ۰۵/۰۵/۱۳۹۳ at ۸:۲۶ ب.ظ

   از وبلاگ آقای صفاریان با این وبسایت خوب آشنا شدم. امید است که همیشه پایدار بماند. منم چند نکته به ذهنم می رسه که میخواستم اضافه کنم. توضیح آقای صفاریان مبنی بر اجبار طرف ارمنی به مسلمان شدن و این که "خدای نکرده" طرف غیر ارمنی آزاد اندیش به نظر نرسد….باید بگم این اجبار از طرف مسلمان رابطه نیست بلکه اجبار قانونی است. ایرانیان غیر ارمنی در امریکا عمدتا به راحتی با امریکاییان غیر مسلمان ازدواج می کنند بدون اینکه شرط مسلمان شدن برای طرف بگذارند حال آن که ایرانیان ارمنی در همان گلندل امریکا عین خود ایران از ازدواج با ایرانیان مسلمان به شدت پرهیز می کنند در حالی که اجباری برای اسلام آوردن هم نیست.
   شخصا ۲ مورد ازدواج ایرانی ارمنی با ایرانی غیر ارمنی می شناسم یکی در اروپا یکی در امریکا که طرف ارمنی اسلام نیاورده ولی باز هم از خانواده طرد شده…بنابراین متعصب بودن طرف ارمنی کمی تا قسمتی حقیقت دارد . ایرانی غیر ارمنی سکولار تا بخواهید می شناسم و ارمنی خداناباور تقریبا هیچ

   مطلب دوم این است که چرا ازدواج با غیر همکیش با یا بدون تغییر دین باید به مثابه نابودی هویت ارمنی تلقی شود؟ چرا باید فرهنگ غنی و هویت ارزشمند ارمنی را صرفا تا حد باور دینی تنزل داد؟
   به قول خود آقای صافاریان چه بسیارند ایرانی هایی که در امریکا با غیر ایرانی ازدواج کرده اند فرزندانشان اصلا ایران را ندیده اند اما ایران را دوست دارند زبان بلدند و تا حدی که امکانات و جغرافیا اجازه دهد با فرهنگ و ادبیات قدیم و رایج هم آشنایی دارند. همین می تواند در مورد ارمنی ها صادق باشد. فرهنگ و هویت ارمنی بسیار دورتر از ارمنستان خود را حفظ کرده و بی انصافی است که فکر کنیم صرفا چنین چیزی در چارچوب کلیسا ممکن شده است.

  7. سميرا on ۳۱/۰۵/۱۳۹۳ at ۸:۳۴ ب.ظ

   Salam,khubin,man mikham bedunam ke aslan ezdevaje ye marde armani va yek zane mosalmun sabt mishe ya na? Va aya bad az sabt shodan ghabele ghabul va rasmiyat shenakhte mishe ya na? Age Zan bekhad masihi beshe chetur? 

  8. زهرا on ۱۴/۰۷/۱۳۹۴ at ۲:۳۸ ب.ظ

   سلام، من میخوام با یه مسیحی ازدواج کنم، بنظرم هیچ ایرادی نداره که من دبن خودمو داشته باشم و ایشون دین خودشون رو چون خدامون یکیه و این مهمتراز هر چیزی هست، همین.

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *