رهبران کُرد در مراسم رونمایی از بنای یادبود قربانیان قتل‌عام ارمنیان و آسوریان، از آن‌ها عذرخواهی کردند

 
گلی سور آکوم*
 
شهردار سور، همراه با عبداله دمیرباش شهردار دیاربکر، روز ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳ در مراسم بازگشایی یادبودی که وجدان مشترک نام دارد، رسما از سوی کردها به خاطر قتلعام ارمنیان و آسوریان از آنها عذرخواهی کرد. دمیرباش در سخنرانی اش در مراسم رونمایی بنا گفت: «ما کردها به نام اجدادمان، از ارامنه و آسوریان به خاطر نسلکشیشان در ۱۹۱۵ عذرخواهی میکنیم. ما به مبارزه و تلاش خود برای آشتی و جبران ماوقع ادامه خواهیم داد». شهردار دیاربکر، مقامات ترکیه را به صدور اعلانی حاوی عذرخواهی از واقعه نسلکشی ۱۹۱۵ و انجام هر آنچه برای ترمیم و جبران آن ضروری است فرا خواند، و اضافه کرد: «ما از آنها دعوت می کنیم اقدامات لازم برای این موضوع را انجام دهند».
این یادبود در پارک آنزله، نزدیک یک فوارهی تاریخی و بازسازی شده نصب شده است. نوشتهی روی آن به شش زبان و از جمله زبان ارمنیست، با این عبارت: «ما در درد شما سهیم هستیم تا چنین واقعهای دیگر اتفاق نیافتد». دمیرباش همچنین گفت: «این بنای یادبود به یاد تمام ملتها و اقلیتهای قومی و مذهبی که در این سرزمین قربانی نسلکشی شده اند برپا شده است. هدف از بنای یادبودِ وجدان مشترک، درخواست احساس مسؤولیت برای کشتار سال ۱۹۱۵ و به یاد داشتن آن است». دمیرباش افزود منظور از برپایی این بنا گرامی داشتن قربانیان ارمنی، آسوری، کلیمی، اِزدی و علوی در زمان نسلکشی، و همچنین سنّیهایی است که در برابر نظام ایستادگی کردند.
همچنین نمایندگان جوامع ارمنی، آسوری، علوی و سنّی در این مراسم سخنرانی کردند. مگردیچ مارگوسیان، نویسنده ارمنی مقیم دیاربکر، گشایش این بنای یادبود را عملی تحسینآمیز خواند و اظهار کرد که منتظر اقدامات بعدی است. سپس رئیس انجمن روحانیون دیاربکر، زاهیت چیفتکوران، به خاطر واقعه نسلکشی عذرخواهی کرد و ضمن صحبتش داستان مردی را بازگو کرد که هنگام ورود به یک رستوران، اعلانی با این مضمون میبیند: «شما ناهار صرف کنید، نوههای شما صورتحساب را پرداخت میکنند». مرد مشتاقانه وارد رستوران میشود و غذا سفارش میدهد. بعد از صرف غذا صورتحساب پرهزینهای روی میزش میگذارند. مرد میگوید قرار نبود من پولی پرداخت کنم، این صورتحساب برای چیست؟» و صاحب رستوان توضیح میدهد: «این صورتحساب جدتان است».چیفتکوران اینطور به سخن خود خاتمه داد: «امروز ما باید تاوان اعمال پدربزرگهایمان را پس بدهیم».
 
* خبرنگار آرمینین ویکلی در دیاربکر
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 155
۶ مهر 1392
 

    Tags:

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *