نسل کشی ارامنه و ۱۰۰ سال مطبوعات ایران

 
 
آغاز نسلکشی ارامنه در عثمانی
۹۹ سال پیش در روز ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ میلادی در شهر استانبول پایتخت امپراتوری عثمانی ۶۰۰ نفر از ارامنه صاحب نام شهر به دستور دولت غیر مذهبی و افراطی ترکهای جوان به قتل میرسند. عکسهای این گزارش رقتانگیز و هراسآور هستند.
به گزارش جام جم آنلاین این آغاز نسلکشی دهشتناک ارامنه توسط دولت ملیگرای افراطی و سکولار ترکهای جوان بود که حدود یک ونیم میلیون نفر از جامعه ارمنی امپراتوری عثمانی در جریان آن جان خود را از دست میدهند.
در دوره حکومت سلاطین عثمانی جوامع ارمنی و یونانی در امپراتوری عثمانی به آسودگی زندگی میکردند و اغلب آن ها نقش مهمی در بازرگانی و در دستگاه اداری حکومت عثمانی داشتند.
تا این که در سال ۱۹۰۹ میلادی سلطان عبدالحمید دوم توسط جنبش ملیگرای افراطی(ترکهای  جوان) به رهبری انور پاشا دستش از قدرت کوتاه میشود.
جنبش ترکهای جوان پان تورانیسم یا اتحاد همه اقوام ترک زبان از سواحل اژه تا مرزهای چین را تبلیغ میکردند.
در زمان سلطنت محمد پنجم سلطان جدید عثمانی که مقامش بیشتر تشریفاتی بود عثمانی به آلمان نزدیک میشود.
در نوامبر سال ۱۹۱۴ میلادی این کشور در کنار قدرتهای محور امپراتوریهای آلمان و اتریش علیه روسیه و کشورهای غربی وارد جنگ میشود.
ارتش روسیه نیروهای عثمانی را شکست داده و وارد خاک عثمانی میشود. ارتش عثمانی که توسط ترکهای جوان هدایت میشد هنگام عقب نشینی فجایع زیادی را علیه ارامنه ساکن سرزمینهایی که از آن عبور میکرد مرتکب شد.
در همین زمان فرانسویها و بریتانیاییها آماده میشدند تا با پیاده کردن قوای خود در تنگه داردانل شهر استانبول پایتخت عثمانی را تصرف کنند.
جنبش ملیگرای ترکهای جوان که موقعیتهای خود را در خطر میدید تصمیم گرفت با اعمال خشونت علیه ارامنه توجه افکار عمومی را منحرف کند.
طلعت پاشا وزیر کشور امپراتوری عثمانی و یکی از رهبران این جنبش سکولار دستور کشتار ارامنه شهر استانبول و سپس ارامنه ای که در ارتش عثمانی خدمت میکردند را صادر کرد.
در تلگرافی که از سوی وزارت کشور به سلولهای جنبش ترکهای جوان مخابره میشود چنین نوشته شده بود.» دولت تصمیم به نابودی کلیه ارامنه ساکن عثمانی را گرفته است .باید به موجودیت آنها خاتمه داد حتی اگر قرار باشد به خشنترین شیوهها متوسل شد.نه سن  نه جنسیت آنها نباید مورد ملاحظه قرار گیرد. در این کار اصول اخلاقی و وجدان جایی ندارند».
در ۷ ایالت شرقی عثمانی ارامنه در محل توسط ارتش تحت فرماندهی جنبش سکولار ترکهای جوان قتل عام شده یا در کاروانهای انبوه گردآوری شده و به مناطق جنوبی تبعید شدند.
تقریبا کلیه آن ها از بی آبی و بیغذایی یا بر اثر حمله اقوام مختلف که توسط جنبش افراطی ترکهای جوان تحریک شده بودند در راه جان خود را از دست دادند.
پس از ایالتهای شرقی نوبت به ارامنه ساکن سراسر امپراتوری عثمانی رسید تا به دستور ملیگرایان غیر مذهبی و افراطی جنبش ترکهای جوان قتل عام شوند.
در آن زمان امپراتوری عثمانی دارای ۲ میلیون تبعه ارمنی بود که در مجموع بیش از دو سوم آن ها در جریان این کشتار جمعی جان خود را از دست دادند.
قتل عام ارامنه توسط گروهی سیاستمدار افراطی و سکولار که فقط به منافع خود و نه کشورشان میاندیشیدند موجب تنشهای قومی شد که تا به امروز ادامه دارد.
                                
پیام تسلیت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به نوادگان ارامنه
باکو  ـ ایرنا ۱۳۹۲
به گزارش ایرنا اغلب روزنامهها و پایگاههای خبری جمهوری آذربایجان این موضوع را روز جمعه در صدر اخبار روز خود قرار دادند. روزنامه ینی مساوات چاپ باکو در گزارشی با عنوان زلزله سیاسی در ترکیه باکو را هم به لرزه درآورد نوشت: رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در آستانه سالگرد به اصطلاح قتل عام ارامنه در اوایل قرن بیستم میلادی به ارامنه تسلیت گفت.
این روزنامه افزود :این نخستین بار در تاریخ جمهوری ترکیه است که یک مقام رسمی این کشور ادعاهای  قتل عام ارامنه در سال ۱۹۱۵ میلادی را قبول میکند .
ینی مساوات با اشاره به این که نیروهای مخالف دولت ترکیه این اقدام اردوغان را مورد انتقاد شدید قرار دادهاند افزود: بیانیه نخست وزیر ترکیه در جمهوری آذربایجان نیز واکنش گستردهای داشته است.
این روزنامه به نقل از اقبال آقازاده نماینده پارلمان و رهبر حزب امید جمهوری آذربایجان نوشت: نخست وزیر ترکیه با این بیانیه  بیشتر قصد داشت توجه مجامع بینالملی را جلب و خود را باز هم به عنوان یک چهره دموکراتیک معرفی کند.
وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آتی در ترکیه این اقدام اردوغان را در راستای جلب حمایت مجامع بینالمللی ارزیابی کرد.
آقازاده تاکید کرد: پیام تسلیت نخستوزیر ترکیه به ارامنه هر چند به نفع دولت فعلی ترکیه بود ولی مغایر با منافع این کشور است.
ینی مساوات همچنین نظر عاکف نقی رهبر سازمان آزادی قرهباغ را در این زمینه جویا شد که وی نیز از این اقدام نخستوزیر ترکیه ابراز تاسف کرده است.
نقی با اشاره به این که ارامنه تلاش میکنند به هر شیوه ممکن موضوع قتل عام را در سطح بینالمللی به رسمیت بشناسانند تاکید کرد که ترکیه همواره به حق این مساله را رد کرده است.
وی بیانیه نخستوزیر ترکیه را اشتباهی بزرگ و به معنای به رسمیت شناختن ادعاهای قتل عام ارامنه دانست که به عقیده وی میتواند پیامدهای نامطلوب برای ترکیه داشته باشد.
روزنامه آزادلیق نیز در گزارشی با عنوان اردوغان گامی  بازدارنده برداشته است به نقل از الخان شاهین اوغلو رییس مرکز مطالعاتی اطلس نوشت:این پیام تسلیت نخستوزیر ترکیه را نباید به منزله به رسمیت شناختن موضوع قتل عام ارامنه تلقی کرد.
شاهین اوغلو افزود: نخست وزیر ترکیه با این اقدام سعی کرد در آستانه برگزاری مراسم یاد بود به اصطلاح قتل عام ارامنه از فشارهای لابی ارامنه علیه دولت ترکیه جلوگیری کند.
روزنامه باکو خبر دیگر رسانه آذری هم در این زمینه نوشت: نخست وزیر ترکیه با انتشار این بیانیه استفاده حوادث سال ۱۹۱۵ میلادی به عنوان ابزاری علیه ترکیه برای مبارزه سیاسی را غیر قابل قبول خوانده است.
روزنامه روسی زبان زرکالو چاپ باکو هم نوشت: رجب طیب اردوغان برای نخستین بار به نوادگان ارامنه کشته شده در حوادث اوایل قرن بیستم میلادی تسلیت گفت.
این روزنامه خاطر نشان کرد: بر خلاف تلاشهای مکرر دولت ترکیه جهت تشکیل کمیته مشترک با ارمنستان برای بررسی حوادث سال ۱۹۱۵ میلادی دولت ایروان تا به حال واکنشی به این درخواست آنکارا نشان نداده است .ارمنستان و لابی ارمنی بیان میکنند که امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ میلادی مرتکب نسلکشی ارامنه در منطقه آناتولی شده است.
زرکالو یاد آور شد: در سالهای اخیر ارامنه تبلیغات گستردهای را در رابطه با این موضوع در کشورهای مختلف جهان به راه انداخته و در نتیجه آن پارلمان برخی کشورها مساله به اصطلاح قتل عام ارامنه را به رسمیت شناختهاند.
روزنامه بیزم یول جمهوری آذربایجان نیز پیام تسلیت نخستوزیر ترکیه را جنجالی خواند و نوشت: این پیام مورد استقبال آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است.
به نوشته این روزنامه جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و اشتقان فوله کمیسر توسعه اتحادیه اروپا بیانیه نخستوزیر ترکیه را مثبت ارزیابی کردهاند.
در گزارشی که از شبکه تلویزیونی آینس جمهوری آذربایجان پخش شد نیزآلپر جوشقون سفیر ترکیه در جمهوری آذربایجان در رابطه با سخنان نخست وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: با نادیده انگشتان حوادث آن دوران و یا برجسته کردن آلام خود بدون توجه به آلام دیگران و وارونهسازی وقایع و تلاش برای تحمیل آن به ملت خود و دنیا به شیوهای که ارامنه عمل میکنند نمیتوان در قرن ۲۱ آیندهای را ساخت.
سفیر ترکیه با تاکید بر ضرورت بررسی دقیق وقایع سال ۱۹۱۵ اظهارات نخستوزیر کشورش در رابطه با حوادث آن دوران را روشن و ساده توصیف کرد و گفت: این نشانه اطمینان به خودمان و تاریخ کشورمان است.
رجب طیب اردوغان نخستوزیر ترکیه روز چهارشنبه برای اولین بار در تاریخ این کشور به نوادگان ارامنه کشته شده در حوادث ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ میلادی موسوم به قتلعام ارامنه در زمان امپراتوری عثمانی تسلیت گفت.
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 201
۱۵ مهر ۱۳۹۴
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *