نشست خبری جوامع اقلیت های دینی جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات خلیفه گری ارمنیان تهران

 
 
نماینده ارمنیان تهران و شمال کشور در نشست خبری جوامع اقلیت های دینی جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات خلیفه گری ارمنیان تهران با افتتاح جلسه اظهار داشتند: در ماه های اخیر و به خصوص از سال ۲۰۱۴ به بعد سعی شده است با اعلام رعایت نشدن حقوق اقلیت های دینی در ایران از طرف رسانه های غربی، برای قدرت های جهانی بهره برداری سیاسی شود.
قدرت های جهانی در خصوص اعلام رعایت نشدن حقوق اقلیت ها در ایران اهداف سیاسی دارند.
 
نماینده ارمنیان تهران و شمال کشور در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر کارن خانلری، در نشست خبری جوامع اقلیت های دینی جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات خلیفه گری ارمنیان تهران که با شرکت آقای دکتر مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، جناب حاخام گلستانی رهبر دینی کلیمیان و جناب حاخام حمامی زاده، جناب آقای یوناتن بت کلیا نماینده محترم آشوریان در مجلس شورای اسلامی، جناب اقای مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشورو، جناب اقای دکتر اسفندیار اختیاری نماینده محترم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، موبد دکتر اردشیر خورشیدیان ریاست محترم انجمن موبدان تهران، و آقای دکتر خسرویانی ریاست محترم انجمن زرتشتیان تهران تشکیل یافته بود گفتند: در ماه های اخیر و به خصوص از سال ۲۰۱۴ سعی شده است با اعلام رعایت نشدن حقوق اقلیت های دینی در ایران از طرف رسانه های غربی، برای قدرت های جهانی بهره برداری سیاسی شود.
دکتر کارن خانلری افزود: کسانی با دادن اطلاعات نادرست اهداف سیاسی خود را دنبال می کنند. و این نوع بحث ها عموما زمانی شکل می گیرد که دیپلماسی ایران پررنگ شده و آن ها با هدف خدشه وارد کردن به تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران به این اقدامات دست می زنند.
وی در ادامه تأکید کرد: مطرح شدن این گونه مباحث در رسانه های خارجی دارای جنبه های محض حقوق بشری نیست بلکه دارای ابعاد سیاسی است.
وی با صحبت از آزادی های سیاسی و اجتماعی جامعه ارمنیان کشور در برگزاری تجمعات و راهپیمایی سالیانه در محکومیت نسل کشی ارمنیان توسط ترکیه عثمانی نام برده و صدور مجوز برای این گونه تجمعات در پیگیری موضوع نسل کشی را از امتیازات این آزادی ها دانست.
خانلری بیان کرد: جامعه ارمنیان ایران دارای روزنامه ای است که از نظر قدمت دومین روزنامه کشور است و بعد از روزنامه اطلاعات چاپ شده است. وی در ادامه همین موضوع افزود: همچنین ما دارای مجلات و گاهنامه هایی نیز هستیم.
این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در خصوص ابراز نگرانی هایی از سوی قدرت های جهانی و یا رسانه های خارجی مبنی بر رعایت نشدن حقوق اقلیت ها در ایران گفت: احمد شهید مطالعه میدانی ندارد، حقایق را نمی بیند و واقعیت ها را هم نمی نویسد.
دکتر کارن خانلری تأکید کرد: احمد شهید باید ادعاهای خود را بر مبنای تحقیقات میدانی بیان کند.
وی تصریح کرد: نظرات احمد شهید در خصوص حقوق بشر در ایران و تمام منابع او مقرضانه و یک سویه است.
اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری نیز گفت: اگر امروز شاهد هستیم که احمد شهید جولان می دهد این کوتاهی از رسانه های جمعی است.
اسقف اعظم خلیفه گری ارمنیان تهران و شمال کشور نیز با ذکر این که مهاجرت یک پدیده عام است و خاص اقلیت های دینی نیست افزود: حتی امروزه هم شاهد مهاجرت از کشورهای منطقه مثل عراق و سوریه هستیم.
وی با اشاره به مهاجرت های صورت گرفته طی ۵۰سال گذشته در ایران گفت: به این نتیجه می رسیم که تنها یک دلیل خاص برای مهاجرت وجود ندارد، در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی در دوران قبل از انقلاب نیز موج عظیمی از مهاجرت انجام شده است.
سبوه سرکیسیان، اسقف اعظم خلیفه گری ارمنیان تأکید کرد: اکنون به دلیل شرایط کنونی جهانی شاهد هستیم که مهاجرت ها پررنگ تر شده است و اقلیت های دینی هم مانند دیگر ایرانیان گاهی به دیگر کشورها مهاجرت کرده اند ولی باید به دنبال علل مهاجرت ها باشیم.
اسقف کلیسای شرق آشوری نیز در این خصوص گفت: با ریشه یابی مهاجرت ها می توان کاری کرد که به نفع ایران باشد چرا که ایرانی هر جا باشد قلبش برای ایران می تپد.
دکتر سیامک مره صدق نماینده کلیمیان کشور در مجلس نیز در این نشست خبری افزود: در ایران هزاران سال است که ادیان ابراهیمی مسالمت آمیز و برادرانه با هم زندگی می کنند.
وی افزود: ایران کشوری است که پذیرفته شدن دین در آن الزام آور نیست و امکان زندگی مسالمت آمیز اقلیت های دینی در آن فراهم است، حال آن که کسانی که در جهان ادعای مهد تمدن دارند نیز دارای چنین وضعیتی نیستند.
مره صدق با بیان این که ما اقلیت های دینی مشکلات خود را مشکلات درون خانوادگی می دانیم، افزود: اقلیت های دینی مشکلات خود را در چارچوب نظام و قوانین جمهوری اسلامی قابل بررسی می دانند و هیچ نیازی به مداخله خارجی ندارند.
نماینده کلیمیان در مجلس گفت: منافع ملی ما با همه پیروان ادیان الهی در ایران یکی است و مشکلات خود را با مسؤولین رفع می کنیم و نیازی به دایه های مهربان تر از مادر نداریم.
صدق تأکید کرد: هر گاه در این خصوص مسأله ای وجود داشته باشد با مسؤولین نظام و تدابیر مقام معظم رهبری و قبل از آن نیز با امام راحل رفع شده است.
وی تصریح کرد: ما جزء جدا ناپذیر بدنه ملت ایران هستیم و کسی نمی تواند برای ما دلسوزتر از هم وطنان مان و مسؤولان نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.
وی با بیان این که هر کس علیه آرمان ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران قدم بردارد علیه ما قدم برداشته است، گفت: ما اقلیت های دینی همدوش هم وطنان خود در مقابل او خواهیم ایستاد.
نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که همه اقلیت های دینی در ایران افتخار می کنند که ایرانی هستند گفت: ایرانی بودن حلقه مشترک همه پیروان ادیان الهی در این سرزمین مادری است.
اسفندیار اختیاری افزود: فرهنگ ایرانی بودن ما در همه چیز تأثیر گذاشته است و ما به مشترکات توجه داریم و به تفاوت ها احترام می گذاریم.
وی تأکید کرد: اقلیت های دینی هزاران سال است که در ایران زندگی می کنند و برای پیشرفت کشورمان از جان مان هم می گذریم.
نماینده زرتشتیان در مجلس تصریح کرد: همه اقلیت های دینی در ایران به کسی اجازه نمی دهند علیه منافع ملت ایران اقدامی کنند. ما یاد گرفته ایم که مشکلات مان را خودمان حل کنیم.
امام خمینی(ره) در اولین دیدارهای شان در ایران با ادیان توحیدی دیدار کردند.
نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی گفت: امام خمینی (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود به ایران در اولین دیدارهای خود در یکی از جلسات با ادیان توحیدی دیدار کردند.
یوناتن بت کلیا افزود: امام خمینی(ره) در این دیدار فرمودند: «ما ملت واحد هستیم همه ایرانی هستیم و در شادی و غم با هم شریک هستیم».
وی خاطرنشان کرد: ما اقلیت های دینی در زندگی خود نیاز به قیم داخلی و خارجی نداریم ، قیم ما نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران است.
وی تأکید کرد: از این که در سال ۱۳۸۲ با فتوای آیات عظام در قم دیه ما برابر با مسلمانان شده است خشنود هستیم.
وی از صدا و سیما و دیگر رسانه ها خواست که به شرایط زندگی و آداب و سنن اقلیت های دینی بیشتر بپردازند تا کسی جرأت نکند بگوید که حقوق ما در جمهوری اسلامی ایران رعایت نمی شود.
رستم خسرویانی رئیس انجمن زرتشتیان تهران با اشاره به انتخاب دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور مربوط به اقلیت های دینی توسط حسن روحانی، افزود: شناسایی، ارزش گذاری و برنامه ریزی و برجسته کردن نقش اقلیت های دینی در پیشرفت های کشور حرکت قابل تقدیری بود.
نماینده ارمنیان تهران و شمال کشور نیز گفت: اقلیت های دینی در ایران دارای آزادی های دینی، اجتماعی و حتی سیاسی هستند.
دکتر کارن خانلری افزود: ما در ایران آزادی اجتماعی داریم در حد داشتن انجمن های فرهنگی و ورزشی. و همچنین می توانیم به تدریس زبان های مادری خودمان هم بپردازیم.
مارنرسای بنیامین نیز افزود: اگر رسانه های جمعی به موضوع اقلیت های دینی و سنت ها و آداب زندگی آن ها در ایران بیشتر بپردازند و برنامه های جامعی در این خصوص بسازند و بیشتر این موضوعات را انعکاس دهند دیگر جایی برای احمد شهید و تبلیغات نادرست او باقی نخواهد ماند.
رئیس شورای خلیفه گری ارمنیان تهران و شمال کشور نیز گفت: تمام موضوعات مربوط به رعایت نشدن حقوق اقلیت های دینی در ایران از رسانه های خارجی دروغ است.
روبین کاراپتیان افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه دخالت در امور ما ارمنیان ندارد و ما کاملا در انجام مراسم دینی، احوال شخصیه و تعالیم دینی خود آزاد هستیم.
وی اعلام کرد: رسانه های خارجی به موضوع رعایت نشدن حقوق اقلیت ها در ایران پرداخته اند که ناروا، نادرست و برخلاف واقعیت ها است به طوری که از دیدگاه مخاطبان پرداختن به این موضوع به یک امر مسخره تبدیل شده است.
وی گفت: موضوعاتی که در خصوص رعایت نشدن حقوق اقلیت های دینی در ایران از سوی وزارت خارجه آمریکا مطرح شده است در جهت تضعیف منافع ایران و دیپلماسی ایران در جهان است.
نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی گفت: احمد شهید یک پیش زمینه ذهنی دارد و بر همین اساس هم هیچ وقت واقعیت ها را نمی بیند و نخواهد دید.
دکتر سیامک مره صدق افزود: ملیت ایرانی در منطقه بی نظیر است و این ملیت و هویت ملی به همراه فرهنگ غنی ایرانی موقعیتی بی نظیر را برای ما ایجاد کرده است که با دیگر کشورها در منطقه قابل مقایسه نیست.
وی تأکید کرد: ملت ایران هیچ وقت دنبال آشوب نبوده و نیست و به ارزش های دیگر کشورها و ملت ها توهین نکرده و از این که مسائل مربوط به رعایت حقوق اقلیت ها در ایران مورد بررسی قرار بگیرد هیچ نوع مشکلی ندارد زیرا تمام حقوق ما در ایران رعایت شده است.
نماینده کلیمیان در مجلس گفت: بعد از انقلاب اقلیت های دینی بیشتر رنگ دین را به خود گرفتند و در طول تاریخ ایران دین به عنوان عامل پایداری ملت ایران مطرح بوده است.
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیشتر گفته بود گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره ادعای نقض آزادی مذاهب در کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران فاقد اعتبار و با هدف اِعمال فشار بر سایر کشورها است. براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقلیت های دینی از جمله مسیحی، یهودی و زرتشتی به رسمیت شناخته شده اند و در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعالیم دینی خود بر طبق آیین شان عمل می کنند.
منبع: ایرنا
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 205
۱۱ آذر ۱۳۹۴
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *