گفت‌وگو با درو بقوزیان عضو تیم برنده مسابقات رباتیک ۲۰۱۲

 
آنی قلیچیان
 
 
تیم رباتیک  دانشگاه آزاد اسلامی دماوند در لیگ ربات امدادگر واقعی در کلاس جابهجایی  اجسام، در مسابقات ایران ـ اوپن و مسابقات جهانی  ربوکاپ مکزیک۲۰۱۲ مقام اول را از آن خود کرد. یکی از افراد این تیم، درو بقوزیان است. درو بقوزیان متولد سال ۱۳۶۶ و دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک جامدات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند است.
در گفتوگوی کوتاهی با درو، از او دربارهی خودش و فعالیتهاش پرسیدیم.
برگزاری این مسابقات به منظور پرورش تحقیقات هوش مصنوعی  و رباتهای هوشمند است.  و اما هدف نهایی ربوکاپ تشکیل یک تیم از رباتهای انساننما است که در سال ۲۰۵۰ در مقابل تیم قهرمان جام جهانی فوتبال به پیروزی برسد.
 درو در حال حاضر در زمینهی رباتهای پزشکی و نظامی و بازوهای صنعتی فعالیت دارد.
 
• چهطور شد به دنیای  ساخت ربات و هوش مصنوعی علاقهمند شدی؟
 آبان ماه بود که اطلاعیهای مربوط به مسابقه ساخت ربات در دانشگاه، نظرم را جلب کرد. با این که هیچ پیش زمینهای در ساخت ربات نداشتم تصمیم گرفتم با جمعآوری اطلاعات مورد نیاز برای ساخت آن در مسابقه شرکت کنم. در آن مسابقه هیچ مقامی کسب نکردم ولی علاقهای که در من ایجاد شده بود بیشتر از آنی بود که با یک شکست فراموشش کنم.
       
 • از نحوه ملحق شدنت به تیم دانشگاه و مسابقه ایران ـ اوپن بگو.
در ماه فروردین ۱۹ مسابقه (ایران ـ اوپن) باید برگزار میشد که افرادی از ۱۴ کشور در آن شرکت میکردند. افرادی که به عنوان تیم دانشگاه دماوند قصد شرکت در مسابقه را داشتند در حالی که ۲ ماه بیشتر فرصت نداشتند به یک مشکل مکانیکی در ربات بر خوردند. من برای حل این مشکل به تیم ملحق شدم.
تیم دانشگاه از ۸ نفر تشکیل شده بود. ۲نفر از رشتهی مکانیک، ۴نفر الکترونیک، ۱نفر کامپیوتر و سرپرست تیم که در شاخه الکترونیک تخصص داشت. ما در دو رشته ی ربات امدادگر واقعی و مینیاب شرکت کردیم. باید بگویم به دلیل  کمبود وقت به صورت شبانه روزی در دانشگاه مشغول ساخت ربات بودیم، که نتیجهی خوبی هم داشت و توانستیم مقام اول در جابهجایی اجسام و امدادرسانی با ربات امدادگر را کسب کنیم. و در این لیگ پنجم شدیم.
 
• مسابقات ربوکاپ مکزیک به چه صورت بود و تیم شما در چه رشتههایی شرکت کرد؟
تیمهایی که در مسابقات ایران ـ اوپن  مقامهای اول تا سوم را کسب کردند، به هفدهمین مسابقات جهانی ربوکاپ (مکزیک)۲۰۱۲ راه پیدا کردند. در روزهای آخر، با نزدیکتر شدن مسابقات جهانی ربوکاپ، شروع کردیم به برطرف کردن ایرادهای ربات. در لیگ امدادگر ۶ تیم از۴۴تیم به فینال راه پیدا کردند که ۴ تیم از ایران بودند. تایلند، دانشگاه آزاد قزوین، دانشگاه آزاد یزد، دانشگاه آزاد دماوند، دانشگاه آزاد فیروزکوه و آلمان.
در این مسابقه تیم دانشگاه مان(دماوند مکاترونیک لابراتوار) مقام پنجم جهانی را به دست آورد و در قسمت تخصصی جابهجایی اجسام (Manipulation) به مقام اول دست یافت.
مسابقات جهانی ربوکاپ مکزیک از ۳۱خرداد تا ۴ تیر با رقابت ۴۰۰ تیم از ۴۰ کشور جهان  در شهر مکزیکوسیتی برگزار شد. در این مسابقات حدود ۲۰ تیم از ایران شرکت کرده بودند. در ۲بخش اصلی و جونیور، که رقابتهای بخش اصلی شامل لیگهای ربات های فوتبالیست سایز کوچک و متوسط، پلتفرم استاندارد و رباتهای انساننما، شبیهسازی فوتبال ۲بعدی و۳بعدی، رباتهای امدادگر و شبیهسازی امداد، ربات خانگی  لیگ لجستیک بود. و در بخش جونیور در ۴ لیگ  فوتبال، رقص و امداد و CoSpace Demo رقابت کردند.
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۱۳۱
۵ مهر ۱۳۹۱
 

    Tags:

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *