نماینده‌ی ارمنی پارلمان ترکیه از اردوغان شکایت می‌کند

گرد آوری: آرسن نظریان
 
hooys-farsi-228-2
 
۳۰ اکتبر ۲۰۱۶
«ارمنیهای حرامزاده نمیتوانند جلوی ما را بگیرند» این شعاری است که در حضور اردوغان داده شد بدون اینکه واکنشی از جانب وی برانگیزد.
رجب طیب اردوغان، رئیسجمهور ترکیه، اخیراً در تظاهراتی که در فرودگاه ترابوزان در شمال ترکیه برگزار شد حضور یافت. طی این تظاهرات جمعیت شروع به دادن این شعار کرد: «ارمنیان حرامزاده نمیتوانند جلوی ما را بگیرند.» اردوغان هیچ حرفی در محکوم کردن شعار یا هشدار دادن به جمعیت نکرد، در حالی که جمعیت همچنان به دادن شعارهای توهینآمیز نسبت به ارمنیان ادامه داد.
گارو پایلان، نمایندهی ارمنیتبار پارلمان ترکیه از حزب طرفدار کردی دموکراتیک خلق (HDP)، از طریق وکیلش، لِوِنت پیشکین، شکایتی را علیه برگزارکنندگان تظاهرات ۱۵ اکتبر در ترابوزن و کسانی که علیه خلق ارمنی شعارهای تحریکآمیز، خصومتآفرین و توهینآمیز دادند اقامه کرد. در عرض حال مطروحه از جمله نوشته شده: «این واقعیت که آقای اردوغان در آنجا حضور داشت و شعارها را متوقف نساخت باعث تشویق شعاردهندگان به ادامهی حرکت زشتشان شد. این شعارها تأثیر بدی بر موقعیت پایلان بر جای گذاشته و وی را آماج توهینها و تهدیدها قرار داده است.» 
پایلان اظهار داشت که غیر از اردوغان، سلیمان سویلو، وزیر امور داخلهی ترکیه، و وِیسل اوغلو، وزیر جنگلبانی و آب، نیز در این تظاهرات شرکت داشتند و شاهد عینی این رویداد بودند. 
ترکیه نه تنها پرخاشگرانه نسلکشی ارمنیان را در  1915 انکار میکند بلکه به توهین به بازماندگان نسلکشی به خاطر هویت ملیشان ادامه میدهد.
طرح کلاریون گزارش کرده است که از ماه اوت سال گذشته مقررات منع عبور و مرور در شهرهای متعدد کردی جنوب شرق ترکیه به اجرا گذاشته شد. هنگامی که نیروهای امنیتی ترک شهر چیزره را در سپتامبر ۲۰۱۵ تخریب میکردند، با بلندگو خطاب به ساکنان کردی شهر چنین اعلام کردند:  «ارمنیان به شما افتخار میکنند، شما همهتان ارمنی  هستید، همهتان حرامزادههای ارمنی هستید.»
سازمان حقوق بشر ترکیه IHD نیز گزارش داد که پلیس اعلام کرد «کردهای چیزره از تخم ارمنیان هستند». سازمان همچنین در گزارش خود اضافه کرده است که «هیچ کدام از مأموران پلیس یا نظامیانی که مسئول چنین اعلامهایی بودند مورد بازخواست واقع نشدهاند. ظاهراً به این دلیل که طبق سیاست رسمی کشور عمل کردهاند.»
 
۴ نوامبر ۲۰۱۶
طبق گزارش دیگری از آرمینین اسپوتنیک  در پی دستگیری اخیر فیگن یوکسک داغ و صلاحالدین دمیرتاش، رؤسای مشترک حزب دموکراتیک خلق، توسط نیروهای امنیتی ترکیه، گارو پایلان ضمن محکوم کردن این دستگیری اعلام کرد که «ما در وضعیت ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ ترکیه به سر میبریم». برای اطلاع، در ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ نیروهای امنیتی ترکیهی عثمانی چند صد نفر از روشنفکران ارمنی را در قسطنطنیه دستگیر و به قتل رساندند. پایلان در اشاره به دستگیریهای فعلی رهبران کرد در توییتر نوشت: «ما در وضعیت ۲۴ آوریل ۱۹۱۵ ترکیه به سر میبریم اما اجازه نخواهیم داد که این فاشیستها مملکت ما را دوباره بسوزانند و جوانهای ما را سربهنیست کنند».
اخیراً دو رهبر کردی اپوزیسیون همراه با حداقل نه نمایندهی دیگر از حزب دموکراتیک خلق در منازل خود دستگیر شدهاند. منابع امنیتی ترک اعلام کردند که این دستگیریها «بخشی از تحقیقات و اقدامات ضدتروریستی است».
 
منابع:
www.pjmedia.com
www.ru.armeniasputnik.am
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۲۸
۲۶  آبان  1395

 

 

 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *