نشست خبری سفیر ارمنستان با خبرنگاران    

آرمان  در استپانیان
 
hooys-armenian-225-2
روز یکشنبه ۴ مهر در محل سفارتخانه‌ی جمهوری ارمنستان، نشستی خبری در خصوص روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و ارمنستان با حضور آرتاشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، برگزار شد. 
در این نشست خبری ابتدا آرتاشس تومانیان به بررسی روابط تهران و ایروان پرداخت. وی با اشاره به سابقه‌ی دیرینه و تاریخی این روابط اظهار داشت که امروز نیز میزان مبادلات تجاری دو کشور در جایگاه خوبی قرار دارد. تومانیان ضمن اشاره به این‌که میزان مبادلات ایران و ارمنستان نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار است و این مبادلات اغلب به اجناس و کالاهایی مربوط می‌شود که از ایران وارد ارمنستان می‌شود، افزود که این رقم می‌تواند بهتر از این هم باشد. 
در ادامه، سفیر ارمنستان وضعیت فعلی اقتصادی جمهوری ارمنستان و ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی این کشور را تشریح و به عضویت ارمنستان در اتحادیه‌ی گمرکی اورآسیا اشاره کرد و افزود از بین پنج کشور عضو این اتحادیه (ارمنستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس)، ایران تنها با کشور ارمنستان دارای مرز زمینی است و از این رو ارمنستان می‌تواند پلی برای ارتباط ایران با این بازار ۱۸۰ میلیون نفری باشد. وی همچنین با اشاره به این‌که در حال حاضر جمهوری ارمنستان با اتحادیه‌ی اروپا قراردادهای تجاری خاصی امضا کرده است اضافه کرد که محصولات و کالاهای تولیدشده در ارمنستان با مالیات ناچیزی به اروپا صادر می‌شوند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به پیشرفت‌ها و دستاوردهای مهم ارمنستان در برخی از حوزه‌ها از جمله فناوری اطلاعات اشاره کرد و سپس نتایج و آمار منتشرشده از سوی برخی از مؤسسات تحقیقاتی در خصوص وضعیت خوب ارمنستان در زمینه‌های مختلف اقتصادی و تجاری را به اطلاع خبرنگاران رساند. 
تومانیان در ادامه‌ی سخنانش به اجرایی شدن توافقنامه‌ی لغو روادید بین دو کشور ارمنستان و ایران اشاره کرد و افزود که پس از اجرایی شدن برجام بر تعداد گردشگران ایرانی که ارمنستان را به عنوان مقصدی برای تفریح و استراحت خود انتخاب کرده‌اند، افزوده شده است. وی همچنین خاطرنشان کرد که در بین خطوط هوایی ارمنستان، ارتباط هوایی با ایران یکی از پرترددترین خطوط به شمار می‌رود به طوری که روزانه شاهد دو پرواز به مقصد ایران هستیم. 
در ادامه سفیر ارمنستان به نقش سازنده‌ی ایران در حل و فصل صلح‌آمیز مناقشه‌ی قره‌باغ پرداخت و اضافه کرد در خصوص مناقشه‌ی قره‌باغ مواضع جمهوری اسلامی ایران بسیار حساس و تعیین‌کننده است. در طرف مقابل هم وی تأکید کرد که دولت ارمنستان در طول ۲۴ سال گذشته همواره مواضعی حمایتی نسبت به ایران اتخاذ کرده است.
آرتاشس تومانیان با اشاره به موانع موجود بر سر راه توسعه‌ی هر چه بیشتر اقتصادی بین دو کشور گفت که سفارت ارمنستان علی‌رغم این‌که با ۳۴ اتاق بازرگانی در ایران مبادلات اطلاعاتی داشته و با آن‌ها روابط خوبی دارد اما هنوز این شناخت متقابل در سطح قابل‌قبولی نیست. تومانیان همچنین اضافه کرد: هنوز این تصور در بین عامه‌ی مردم وجود دارد که اجناس تولیدشده در هر دو کشور کیفیت بالایی ندارند. وی از «نمایشگاه ارمنستان» که قرار است از ۱۴ تا ۱۷ مهر ماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شود به عنوان فرصتی یاد کرد که در آن‌جا می‌توان از نزدیک با کیفیت بالای محصولات تولیدشده در ارمنستان آشنا شد. سفیر ارمنستان در ادامه اشاره کرد که نود شرکت ارمنستانی در زمینه‌هایی از قبیل صنایع غذایی، گردشگری، حمل و نقل، طلاسازی، صنایع نساجی، داروسازی و ماشین‌سازی در این نمایشگاه حاضر خواهند بود.
سفیر ارمنستان همچنین درباره‌ی سفر دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری، به ارمنستان گفت که در حال حاضر برای ارائه‌ی اطلاعات و جزئیات دقیق این سفر محدودیت‌هایی دارد اما آن‌چه قطعا می‌توان گفت این است که رئیس‌جمهور کشورمان در آینده‌ای نزدیک به ارمنستان سفر خواهد کرد.
در ادامه‌ی نشست خبری خبرنگاران فرصت یافتند که سؤالات خود را از سفیر بپرسند. تومانیان در جواب به سؤال خبرنگار هویس، مبنی بر شایعات موجود درباره‌ی پیوستن جمهوری آذربایجان به اتحادیه‌ی گمرکی اورآسیا گفت: «در حال حاضر پنج کشور عضو این اتحادیه هستند و چنان‌چه کشور دیگری بخواهد به عضویت این اتحادیه درآید، مسأله‌ی عضویتش باید به تأیید همه‌ی اعضای فعلی این اتحادیه برسد. از آن‌جایی که در شرایط فعلی هیچ نشانه‌ی مثبت و عزمی در خصوص حل مناقشه‌ی قره‌باغ از سوی دولت آذربایجان دیده نمی‌شود، لذا بحث پیوستن آذربایجان به اتحادیه‌ی اورآسیا منتفی است. البته در صورتی که مناقشه‌ی قره‌باغ به شکل صلح‌آمیز حل شود، دولت ارمنستان مشکلی با عضویت آذربایجان در این اتحادیه نخواهد داشت اگرچه این امکان وجود دارد که مذاکراتی بین مقامات آذربایجانی و مسئولان یکی از کشورهای عضو اتحادیه صورت گرفته باشد، اما در حال حاضر مسأله‌ی عضویت آذربایجان در دستور کار این اتحادیه قرار ندارد.»
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۲۵
۱۴ مهر 1395
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *