آرامستان

hooys-farsi-231-1

از تاریخ ۱۲ تا ۲۶ آذر ماه نمایشگاه انفرادی آرمان استپانیان با عنوان «آرامستان» در نگارخانه‌ی افرند برگزار شد. در این نمایشگاه پانزده عکس از سنگ قبرهای واقع در آرامستان دولاب (در اندازه‌ی ۳۰ در۴۰) به نمایش عموم گذاشته شد
 
البته لازم به یادآوری است که این عکس‌ها گزیده‌ای از مجموع ۶۸ عکسی است که سال‌ها قبل توسط استپانیان تهیه شده بود و در بسیاری از گالری‌های معروف ایران و جهان به نمایش گذاشته شده است که از آن‌ها می‌توان به گالری سیحون (۲۵ عکس) در سال ۲۰۰۱، گالری راه ابریشم (۲۴ عکس) در سال ۲۰۰۸، موزه‌ی پاریس (۴ عکس) در سال۲۰۰۰ و نمایشگاهی شامل ۳۰ عکس از این مجموعه در کشور لوگزامبورگ اشاره کرد. 
در متن معرفی نمایشگاه که از فصلنامه‌ی هاندس «جنگ هنر و ادبیات» گرفته شده، آمده است: «روزی سر مزار پدرم در قبرستان ارامنه، عکس‌هایی که روی سنگ قبرها بودند توجهم را جلب کرد. با خودم فکر کردم، موقعی که این افراد برای رفتن پیش عکاس‌باشی آماده می‌شدند، به چه فکر می‌کردند؟ با چه شور و شوقی لباس‌های خود را پوشیده‌اند؟ زمانی که روبه‌روی دوربین عکاسی به آن خیره شده‌اند، آیا فکرش را می‌کردند که روزی همان عکس بر سنگ قبرشان نقش خواهد بست؟»
و با این افکار آرمان شروع به عکاسی از سنگ قبرها می‌کند. به تک‌تک آن‌ها المان‌های زنده مثل یک دسته گل یا یک ساعت جیبی، یک تکه از قلاب‌بافی ظریف، یک عکس دیگر اضافه می‌کند تا به آن‌ها معنا و مفهومی متفاوت بخشد و به این ترتیب مخاطب را بیش‌تر به فکر وادارد. به عبارتی استپانیان تعبیر و تفسیر خود را از عکس سنگ قبر به آن می‌افزاید. این عکس‌ها با استفاده از نور طبیعی آفتاب (خورشید) عکاسی شده‌اند و از فیلتر فقط جهت ملایم کردن سایه‌های تند استفاده شده است.
 
 
hooys-farsi-231-2  آرمان استپانیان چهره‌ی آشنا در عرصه‌ی عکاسی، متولد سال ۱۳۳۵ در آبادان و فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. 

 

 

 

او از سال ۱۳۷۸ با عکاسی از پرتره‌های حک‌شده بر سنگ قبرهای موجود در سرآسیاب دولاب به عرصه‌ی عکاسی حرفه‌ای وارد شد و از آن هنگام تاکنون از آثار او نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی گوناگونی برپا شده است از جمله تسالونیکا، یونان ۱۳۸۱، گالری سیحون، تهران ۱۳۸۱، سوفیتل گالری لوگزامبورگ ۱۳۸۱، مجتمع فرهنگی مرکوری، قبرس ۱۳۸۲، گالری راه ابریشم تهران ۱۳۸۳، موزه‌ی نیکولاس وایومینگ، ایالات متحده ۱۳۸۴، گالری راه ابریشم ۱۳۸۴، گالری سانتوس تگزاس، ایالات متحده ۱۳۸۵، گالری قاف، امارات متحده عربی ۱۳۸۷، «ایران درون و برون» موزه‌ی چلسی نیویورک، ایالات متحده ۱۳۸۸، «عکس اندرونی» گالری هما، تهران ۱۳۸۹، آلترناتیو کالیگرافی۲، آرت فر وین، وین ۱۳۹۱٫


 

 

 

 

دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۱
۹ دی ۱۳۹۵

 

 

 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *