معرفی کتاب – هامو واسیلیان

هامو واسیلیان، پژوهش‌گر ایرانی- ارمنی از سال‌ها پیش در لس‌آنجلس آمریکا اقامت دارد و از سال ۱۹۷۹ ده‌ها کتاب و تحقیق در خصوص ایرانیان ارمنی منتشر کرده است. اخیراً دو کتاب از آخرین تألیفات ایشان را دریافت کرده‌ایم که در واقع کتاب‌نامه‌های مصوری شامل فهرست کتاب‌های چاپ‌شده به زبان‌های انگلیسی، فارسی و ارمنی هستند. متن اصلی کتاب‌ها به زبان انگلیسی است ولی توضیحات لازم به زبان‌های ارمنی و فارسی به آن افزوده شده و مؤلف کتاب‌های خود را به ارمنیان ایرانی تقدیم کرده است. 
مشخصات کلی دو کتاب مذکور به شرح زیر است:
 
hooys-farsi-231-3
شهرها و روستاهای ارامنه در ایران

کتاب شامل توصیف و معرفی ۱۲۳ کتاب منتشرشده درباره‌ی این موضوع و دربرگیرنده‌ی فهرست متنوعی از کتاب‌های چاپ‌شده درباره‌ی نقاط ارمنی‌نشین ایرانی در گذشته و حال از جمله شهرهای جلفای اصفهان، تبریز، اراک و نواحی روستانشینی همچون چهارمحال، فریدن، سلماس و غیره است (این نواحی روستانشین اکنون ساکنان ارمنی ندارند، با این حال اطلاعات مندرج در کتاب‌ها از لحاظ انجام پژوهش‌های تاریخی منابع مفیدی به شمار می‌روند).

 

 

hooys-farsi-231-4

 کلیسا و مذهب ارمنیان ایران

کتاب‌نامه‌ی مصوری است شامل ۱۱۶ کتاب چاپ‌شده در رابطه با مذهب و کلیسای ارامنه‌ی ایران (البته این فهرست شامل کتاب‌های مربوط به مسیحیت به طور کلی یا انجیل به زبان‌های ارمنی یا فارسی نمی‌شود). در این مجموعه علاوه بر اطلاعات مفید درباره‌ی کلیساهای ارمنیان ایران، فهرست کتاب‌هایی درباره‌ی رهبران مذهبی ارامنه و شخصیت‌های روحانی ارمنی ایران نیز معرفی شده است. 
در پایان هر دو کتاب به منظور دسترسی آسان پژوهندگان به اطلاعات مورد نیاز، فهرست عناوین کتاب‌ها و نویسندگان آن‌ها به زبان‌های انگلیسی، ارمنی و فارسی ارائه شده است.
کار و زحمت آقای واسیلیان در تألیف کتاب‌های فوق که به صورت بسیار زیبا به چاپ رسیده، شایان تقدیر است. با این حال خود مؤلف معتقد است که کار او می‌تواند به کمک خوانندگان و پژوهندگان و ارائه‌ی اطلاعات تازه‌ای درباره‌ی کتاب‌هایی مربوط به ارمنیان ایرانی تکمیل شود.
 

نشانی جهت ارتباط با مؤلف:
thevassilians@gmail.com 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۱
۹ دی ۱۳۹۵

 

 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *