نمایشگاه آثار پیشگامان ایرانی ارمنی هنر معاصر ایران با عنوان «دیدار»

سیمون آیوازیان
 
hooys-farsi-232-2
 نمایشگاه آثار پیشگامان ایرانی ارمنی هنر معاصر ایران با عنوان «دیدار» از تاریخ ۱۷ دی ماه در گالری مریم واقع در خیابان کریمخان تهران افتتاح شد. این نمایشگاه که به کوشش معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، شهرام بابایی، مدیر هنرهای تجسمی و امور موزه ها، و آلیس شاهمرادیان، مدیر موزه ی آرداک مانوکیان برگزار میشود، هدفش بنا به یادداشت بهنام کامرانی در متن بیانیه ی نمایشگاه این است که «این آثار بیشتر در معرض دید و فکر قرار گرفته و راه برای پژوهش های آینده هموارتر شود». در این بیانیه همچنین آمده است: «فرهنگ و هنر ارامنه همزیستی پایداری با فرهنگ ایرانی داشته و هنر ارمنی در ایران هم از آن تأثیر پذیرفته، هم بر آن تأثیر گذاشته است.» 
در این نمایشگاه آثاری از بزرگانی چون لیلیت تریان (مجسمه ساز، متولد ۱۳۰۹)، سرژ آواکیان (گرافیست و مدرس دانشگاه، متولد ۱۳۱۷)، ادمان آیوازیان (نقاش و عضو جامعه ی سلطنتی نقاشان انگستان، متولد ۱۳۱۱)، سیمون آیوازیان (عکاس، نقاش، معمار و استاد دانشگاه، متولد ۱۳۲۳) و گارنیک درهاکوپیان (نقاش و معمار، متولد ۱۳۲۳) به نمایش درآمده است. این هنرمندان هر کدام روش خاص خود را در هنر داشته‌اند و در شکل‌گیری هنر معاصر ایران نقش به‌سزایی ایفا کرده‌اند. به این ترتیب که برخی از آن‌ها نه‌ تنها به عنوان هنرمند بلکه در مقام استاد بر نسل‌هایی از شاگردان تأثیر گذاشتند. 
در مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاه محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیر عبدالحسینی، معاون هنری و مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری، سبوه سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه‌ی تهران، کارن خانلری، نماینده‌ی ارامنه در مجلس شورای اسلامی، واروژ آوانسیان، آرتور هاکوپیان و روبرت بگلریان شرکت داشتند. 
محمود صلاحی ضمن تبریک به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع) و حضرت عیسی(ع) گفت: «هنرمندان ارمنی با هنرشان تاریخ ایران را روایت میکنند. من بین هموطنان از هر قوم و قبیله ای جدایی نمیبینم. ما در سخت ترین شرایط مانند جنگ تحمیلی در کنار هم جنگیدیم و تعدادی از شهدای دفاع مقدس هم ارمنی بودند.» 
کارن خانلری نماینده‌ی ارامنه در مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در افتتاحیه‌ی نمایشگاه بیان کرد: «‌فرهنگ ارامنه همواره دارای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز بوده است. پیشرفت فرهنگی و هنری در کشور ما و بالندگی فرهنگ غنی ایرانی یک پدیده‌ی منحصربه‌فرد است و در کشورهای همسایه چنین چیزی را نمی‌بینیم. این بالندگی فرهنگی به تمام اقوام آزادی نیایش داده و پس از ظهور اسلام ریشه‌های توحیدی موجب انسجام ادیان شده است که علت آن بینش و منش و آموزه‌های خاندان نبوت و امامان شیعیان است. از مجموعه آموزه‌های امامان احترام متقابل و تسامح دینی می‌آموزیم.» 
سبوه سرکیسیان، اسقف اعظم ارامنه‌ی تهران نیز دیگر سخنران مراسم سخنانش را با تبریک آغاز سال نوی میلادی و ولادت حضرت مسیح(ع) آغاز کرد و گفت: «طبیعی است که میلاد حضرت مسیح(ع) یکی از مهم‌ترین اعیاد و جشن‌های مسیحی است و سپاسگزارم از برگزاری این برنامه در این روز خاص که برای ایرانی‌های مسلمان هم محترم است این امر گواهی است بر این‌که ارامنه‌ی ایران به عنوان شهروندانی که در این مرز و بوم زیسته‌اند، در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری تأثیر داشته‌اند و اکنون در این زادبوم زندگی می‌کنند. گواه دیگر مجلس شورای اسلامی است که ارامنه در آن نماینده دارند و تنها نماینده‌ی ارمنی‌ها نیستند، بلکه نماینده‌ی همه مردم ایران هستند.»
اسقف اعظم ارامنه‌ی تهران همچنین اضافه کرد: «ارامنه‌ در هنر پیشرفت زیادی داشته‌اند و در حال حاضر ما بیش از نود استاد ارمنی داریم. نمی‌خواهم تمایزی قائل شوم و مردم ما هم مردم کشور ایران هستند و از جانفشانی برای این مرز و بوم کوتاهی نکردند. ایران امروز یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه است که نقش به‌سزایی در ثبات منطقه دارد. گرچه در پانزده سال گذشته منطقه شاهد نابسامانی‌های امنیتی بوده، ایران همواره در امنیت کامل بوده است. این نتیجه‌ی درایت رهبری کشور ایران است و در واقع نتیجه‌ی‌ تساهل فراگیر نسبت به شهروندان.» 
در پایان این مراسم، از هنرمندان ارمنی حاضر، لیلیت تریان، سرژ آواکیان، سیمون آیوازیان و گارنیک درهاکوپیان قدردانی شد. 
 
 
سیمون آیوازیان 
          hooys-farsi-232-3                     hooys-farsi-232-4      
 
 
گارنیک در هاکوپیان      
          hooys-farsi-232-6                    hooys-farsi-232-5  

 

لیلیت تریان 

          hooys-farsi-232-7-01                    hooys-farsi-232-8

 
سرژ آواکیان 

           hooys-farsi-232-9                    hooys-farsi-232-10

 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۲
۷ بهمن ۱۳۹۵
 
 
 
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *