نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران

 

 

hooys-farsi-226-1

 

 

چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ افتتاحیه‌ی نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در تهران، محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، سالن شماره‌ی ۲۷ برگزار شد.
این نمایشگاه نخستین نمایش اختصاصی ارمنستان در ایران طی ده سال گذشته بود که در سطح بزرگی برگزاری شد و هدف از برپایی این نمایشگاه توسعه‌ی تجارت و همکاری‌های اقتصادی، ترویج و تشخیص سرمایه‌گذاری‌های متقابل،‌ توسعه‌ی صنعت گردشگری و تسهیل معاملات تجاری میان ارمنستان و ایران عنوان شده است.
 از مزایای این نمایشگاه می‌شود به فرصت‌سازی برای آشنا شدن ایرانیان با توانایی‌ها و دستاوردهای تجاری و صنعتی کشور ارمنستان و برقراری همکاری‌های پایدار و درازمدت با طرف‌های تجاری اشاره کرد. این فرصت شرایطی برای برنامه‌ریزی و توسعه‌ی روابط تجاری دو کشور فراهم خواهد کرد.
شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه کالا و خدمات خود را در بخش‌های مختلفی شامل صنعت ساختمان، حمل و نقل، صنایع کشاورزی و غذایی، بانکداری و بیمه، تجهیزات پزشکی، نوشیدنی‌ها، طلا و جواهر، پوشاک وتوریسم به معرض نمایش گذاشتند. حضور سه بانک ارمنستانی از جنبه‌های قابل‌توجه این نمایشگاه بود. ABB، UNIBANK و آمریابانک، سه بانک مهم ارمنی، برای معرفی خدمات خود در حوزه‌ی تعاملات مالی و معرفی ابزارهای مالی در این نمایشگاه حضور داشتند. اعتبار اسنادی، افتتاح و رسیدگی به حساب‌های بانکی در بیزینس بانک ارمنستان و ارائه‌ی کارت‌های اعتباری از جمله خدمات ارائه‌شده این بانک‌ها برای گشایش فصلی نو در تعاملات مالی بین دو کشور بود.
اسقف اعظم ارامنه‌ی ایران نیز در افتتاحیه‌ی این نمایشگاه حضور داشت و طی سخنان خود از مفید واقع شدن صمیمیت دو کشور در زمینه‌های مختلف برای همسایگان خود تأکید کرد و با ابراز خرسندی از تعلق گرفتن جایگاهی ویژه برای ارامنه‌ی سوریه در این نمایشگاه، تأکید کرد: مقام‌های ایران و ارمنستان و تمام کشورهایی که خیرخواهانه به مسائل بین‌المللی نگاه می‌کنند خواهان برقراری صلح در سوریه هستند. خوشبختانه ما در ایران با آرامش زندگی می‌کنیم و این در حالی است که چهار طرف ما کشورهایی قرار دارند که با تروریسم و جنگ دست به گریبانند و این آرامش و ثبات حاصل افکار خردمندانه‌ی رهبر انقلاب و اندیشه‌ی سیاست‌گذاران ایران در این کشور و منطقه است.
دکتر حسین اسفهبدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، که در افتتاحیه‌ی صبح امروز این نمایشگاه واقع در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران حضور داشت ضمن خوش‌آمدگویی به هیأت ارمنستانی و شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه از روابط مثبت بین تهران و ایروان اظهار خرسندی کرد و گفت: «در حال حاضر وضعیت صادرات و واردات ما به ارمنستان نسبتاً خوب است و امیدواریم طراز امسال که حدود ۱۳۰ میلیون دلار بود در سال آتی افزایش یابد و رشد بیش‌تری داشته باشد.» کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان آذرماه سال گذشته در ارمنستان برگزار شد و در آن شاهد امضای توافق‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بسیار خوبی بین دو کشور بودیم. هم‌چنین جای خوشحالی است که سال آینده هم جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی ارمنستان غرفه‌ای را به صورت اختصاصی خواهد داشت.
به نقل از خبرگزاری ایسنا آهانس آهانسیان، معاون وزیر توسعه‌ی صنعت ارمنستان هم که به منظور افتتاح و حضور در این نمایشگاه به کشورمان سفر کرده است، با اشاره به اختصاص جایگاه ویژه‌ی ارامنه‌ی سوریه در نمایشگاه افزود: «ارمنستان به عنوان یکی از اعضای سازمان اوراسیا می‌تواند برای کارآفرینان ایرانی به منزله‌ی دروازه‌ای به سمت اروپا باشد. ارمنستان طرح تعرفه‌ی ترجیحی (GSP+) با کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را امضا کرده و در اتحادیه‌ی اقتصادی اوراسیا عضویت دارد. هم‌چنین طرح تعرفه‌ی ترجیحی با کشورهایی مانند کانادا، ژاپن، نروژ و برخی دیگر از کشورهای اروپایی را نیز امضا کرده که این امر می‌تواند برای کارآفرینان ایرانی هم مفید باشد. امیدوارم کارآفرینان دو کشور در راستای روابط اقتصادی دو کشور گام بردارند.»
آرداشس تومانیان، سفیر ارمنستان در تهران در بخش دیگری از این مراسم، از حضور بیش از صد شرکت ارمنی در این نمایشگاه خبر داد و گفت: «برگزاری این نمایشگاه حاصل همکاری مشترک شرکت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور است. هم‌چنین وزارتخانه‌های توسعه و تجارت و وزارت امور خارجه ایران و ارمنستان هم سهم به‌سزایی در برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان ایفا کرده‌اند.»
وی افزود: «روابط ایران و ارمنستان برای طرف ارمنی یک رابطه‌ی استراتژیک است و اهمیت ویژه‌ای دارد. هر دو کشور این لیاقت را دارند که روابط تجاری خود را در راستای ارتقای سطح رفاه مردم‌شان بالا ببرند.»
او در ادامه ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه دستاوردهای خوبی داشته باشد و شاهد مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های متعدد بین دو کشور باشیم.
 
hooys-farsi-226-2
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۲۶
۲۸ مهر  1395
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *