دیدار مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمایندگان اقلیت های دینی کشور

hooys-farsi-234-7

 

همه ساله در ایام دهه‌ی فجر دیدارها و نشست‌های گوناگونی از سوی نهادهای مختلف کشور با نمایندگان اقلیت‌های دینی صورت می‌گیرد. از این میان می‌توان به مراسم و tضیافت شامی اشاره کرد که هر سال از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. این مراسم از یک سو فرصت بسیار مناسبی است تا مسئولان و دست‌اندرکاران جوامع اقلیت‌های دینی از زحمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر و قدردانی کنند و از سوی دیگر این فرصت را در اختیار مسئولان و دست‌اندرکاران این وزارت‌خانه می‌دهد که ضمن ایراد سخنرانی به تشریح فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در ارتباط با پیروان ادیان توحیدی بپردازند. 
مراسم امسال روز یکشنبه ۱۷ بهمن ماه در هتل فردوسی تهران برگزار شد. در ابتدای این مراسم که با حضور جمعی از نمایندگان اقلیت‌های مذهبی در مجلس شورای اسلامی، روحانیون، اعضای نشریات و مطبوعات مختلف اقلیت‌های دینی، دست‌اندرکاران جوامع پیروان ادیان توحیدی و مسئولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌گرفت، دکتر سیامک مره‌صدق، نماینده‌ی کلیمیان در مجلس، پس از عرض تبریک به جناب آقای دکتر صالحی امیری بابت انتخاب ایشان به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به این موضوع اشاره کردند که پیروان ادیان توحیدی از چند جهت به یکدیگر متصل هستند. سپس وی ضمن اشاره به این‌که همه‌ی ما ایرانی هستیم و ریشه در این آب و خاک داریم، افزودند: «تاریخ هزاران ساله‌ی ارامنه، کلیمیان، آشوریان، زرتشتیان و مسلمانان در این مرز و بوم مشابه درختی کهنسال با ریشه‌‌های قدیمی است که همه‌ی ما را به یکدیگر متصل کرده است.» 
از مهمانان ویژه‌ی این برنامه می‌توان از جناب آقای دکتر بهرام قاسمی، سخنگوی محترم وزارت امور خارجه‌ی کشورمان یاد کرد. ایشان که از دیپلمات‌های باسابقه‌ی کشور به حساب می‌آیند و از جمله اقدامات ایشان می‌توان به تأسیس سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و ریاست گروه نظارت بر بحث میانجی‌گری جمهوری اسلامی ایران در قره‌باغ و تلاش برای استمرار آتش‌بس اشاره کرد، در سخنرانی خودشان به این نکته پرداختند که امروز با وجود چنین جمعی می‌توان به همه نشان داد که چگونه می‌شود با داشتن عقاید مختلف در کنار یکدیگر در صلح و آرامش زندگی کرد.
دکتر آندرانیک سیمونیان، نویسنده، پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات ارمنی در دانشگاه آزاد اسلامی، از دیگر سخنرانان این مراسم بودند. ایشان پس از عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه‌ی فجر، به موضوع فعالیت‌های فرهنگی و ادبی در جوامع اقلیت‌های دینی پرداختند. پس از آن دکتر سیمونیان به موضوع ریشه‌های مشترک زبان فارسی و ارمنی اشاره و پیشنهادهایی در خصوص توسعه و گسترش تحقیقات علمی در این حوزه‌ها، چه در داخل کشور و چه در خارج و با همکاری کشورهایی نظیر جمهوری ارمنستان مطرح کردند.
در ادامه‌ی مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی، نماینده‌ی ویژه‌ی ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، سخنرانی کردند. ایشان سخنان‌شان را با این جمله شروع کردند که تنوع و گوناگونی قومی و مذهبی موجود در ایران را می‌توان به مثابه یک فرصت، مزیت و سکویی جهت پرش به آینده‌ای بهتر تلقی کرد. ایشان ضمن اشاره به این‌که این تنوع لازمه‌ی آفرینش و خلقت و خود نمودی از اراده‌ی خداوندی است، افزودند: «در ایران هیچ کس اکثریت نیست و هیچ کس هم اقلیت نیست. هیچ کسی نمی‌تواند ادعا کند که ما برتر و یا ایرانی‌تر از دیگران هستیم. همه‌ی ما اعضای یک خانواده‌ایم.» 
حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی سپس به موضوع منشور حقوق شهروندی پرداختند و ابراز امیدواری کردند که این منشور هرچه زودتر تصویب و به قانون تبدیل شود. ایشان در پایان سخنان‌شان اضافه کردند: «دولت هیچ‌گاه نخواسته و هرگز هم به این موضوع فکر نکرده است که در امور داخلی شما (پیروان ادیان توحیدی) دخالت کند.»
در پایان، دکتر سیدرضا صالحی امیری، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن رساندن سلام دکتر روحانی به همه‌ی حضار، ایران را به دلیل وجود اقوام و ادیان گوناگون، به رنگین‌کمانی تشبیه کردند. به گفته‌ی ایشان زیبایی این رنگین‌کمان به دلیل وجود همین تنوع است. 
در ادامه دکتر صالحی امیری یک بار دیگر این نکته از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین یونسی را خاطرنشان کردند و افزودند که ایشان هم تمایلی به استفاده از کلمه‌ی «اقلیت» ندارند، چرا که بنا به گفته‌ی ایشان «واژه‌ی اقلیت نمی‌تواند مشمول انسان‌های بزرگی باشد که با ما اشتراکات زیادی دارند. همه‌ی ما اکثریت هستیم و هر ایرانی عضوی از خانواده‌ی بزرگ ایرانی است.» 
 
hooys-farsi-234-8
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
hooys-farsi-234-9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
hooys-farsi-234-10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۴
۲۳ بهمن ۱۳۹۵
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *