نوروز مبارک – سخن هیئت تحریریه

سخن هیئت تحریریه
 
hooys-farsi-236-1
نوروز، نمادی از جاودانگی ایران

تداوم موجودیت ایران از شگفتی‌های تاریخ جهان است. سخن از ماندگاری کشوری است که از هزاران سال پیش در برابر تهاجمات گوناگون تاب آورده و با حفظ هویت خویش فرهنگ بالنده‌ای آفریده و امروز نیز در عرصه‌ی جهانی حضور دارد. آن‌چه مردم ایران را در کشاکش روزگار استوار و پایدار نگه داشته، جهان‌بینی و اعتقادات اوست که شالوده‌ی آن یکتاپرستی و هماهنگی با نظام آفرینش است.
شاید بتوان نوروز را ایرانی‌ترین سنت فرهنگی ایرانیان شمرد چراکه تمام باورهای این مردم در خصوص جاودانگی هستی و وحدت وجود و امید و کوشش برای پیروزی زندگی بر مرگ و نور بر تاریکی در فلسفه‌ی نوروز منعکس است. پیام نوروز همانا اعتقاد به هستی جاودان و نوزایی و تداوم زندگی است. مردم ایران در ژرفای وجود خود به ابدیت هستی ایمان دارند و راز بقای این مردم و این سرزمین نیز در همین ایمان است.
انتخاب روز اول بهار به عنوان آغاز سال نو از طرف ایرانیان، نوروز را عیدی زیبا، پرنشاط و پرمعنی کرده است. نوروز سرآغاز مجدد زندگی است. سنگینی خواب زمستانی با وزیدن بهار به آخر می‌رسد و جهان تولدی دیگر می‌یابد و زندگی از سر گرفته می‌شود. انسان حق‌بین این تحول را عطیه‌ای از سوی پروردگار یکتا به عالمیان می‌داند که آنان را از نعمت زندگی برخوردار می‌سازد و مخلوقات ضمن بهره‌مندی از این نعمت وظیفه دارند با انجام کارهای نیک در این تحول جهانی شرکت جویند و بدین‌سان شکر نعمت به جای آورند.
 
شکر آن را که دگر بار رسیدی به بهار        بیخ نیکی بنشان و ره تحقیق بپوی
 
بنابرین در فلسفه‌ی نوروز یکی از شکرگزاری‌ها در برابر نعمات خداوندی پیمودن راه حق‌جویانه‌ای است که ما را در مسیر زندگانی قرار می‌دهد. مردم ایران نیز در طول تاریخ با پیروی از این فلسفه‌ی نوروزی پس از هر دوره‌ی مشقت مجدداً کمر راست کرده و زندگی نوینی را آغاز کرده‌اند. امروز نیز ایران با وجود همه‌ی دشواری‌های داخلی و خارجی، با تکیه به ایمان و فرهنگ سرشارش همچنان به راه خود ادامه می‌دهد تا رسالت معنوی و نقش خود را در تاریخ جهان ایفا کند. بی‌شک ایران از این سختی‌ها گذر خواهد کرد و آن‌چه خواهد ماند ایران است با ایمانش به انسان، با عشقش به زندگی و آفرینش، با عرفانش و با نوروزش. 
با چنین امید و آرزویی به استقبال نوروز ۱۳۹۶ می‌رویم. 
خجسته باد این نوروز. 
 
آلیس خداوردیان
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۶
۲۱ اسفند ۱۳۹۵
 
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *