نمایندگان اقلیت های قومی در مجلس جدید ارمنستان

hooys-farsi-237-16

حدود ۲ الی ۳ درصد جمعیت جمهوری ارمنستان را اقلیت‌های قومی تشکیل می‌دهند که از لحاظ شمار به ترتیب عبارتند از کردهای ایزدی، روس‌ها، آسوری‌ها، کردهای مسلمان، یونانی‌ها و غیره. طبق اصلاحیه‌ی اخیر قانون انتخابات ارمنستان، در مجلس جدید این کشور چهار نماینده از اقلیت‌های قومی کرسی خواهند داشت. این نمایندگان از اطراف احزاب و گروه‌های ائتلافی برنده (که جمع آرای آن‌ها به حد نصاب تعیین‌شده می‌رسد) باید سهمیه‌ای را برای نمایندگان اقلیت‌های قومی کشور در مجلس اختصاص دهند، که اینک از طرف حزب جمهوری‌خواه، برنده‌ی اول انتخابات سه نماینده (یک کرد ایزدی، یک کرد مسلمان و یک آسوری) و از طرف ائتلاف تساروکیان، برنده‌ی دوم انتخابات، یک نماینده‌ی روس به مجلس ارمنستان راه پیدا خواهند کرد. 
عمده‌ی مسائل ویژه‌ی اقلیت‌های قومی جمهوری ارمنستان مسائل فرهنگی و آموزشی است که تحقق آن نیاز به اختصاص بودجه از سوی دولت دارد. البته چنین بودجه‌ای پیش‌بینی شده است ولی ظاهراً به علت کمبود مالی دولت قادر به تأمین آن نشده و لذا در مشکلات فرهنگی مربوط نیز گشایشی صورت نگرفته است. به هر حال نمایندگان اقلیت‌ها از این تحول انتخاباتی اظهار رضایت و خوشحالی می‌کنند و معتقدند که اکنون بهتر می‌توانند مسائل جوامع خود را پیگیری کنند. به‌علاوه آنان مسائل هم‌کیشان خود در جهان را نیز  می‌توانند مطرح سازند. مثلاً رستم محمودیان، حقوق‌دان ایزدی که دارای مناصبی در سیستم قضایی ارمنستان هم بوده است این انتخابات را تاریخی خوانده است.
نماینده‌ی ایزدی‌ها خواهد کوشید قطعنامه‌ای را در مجلس ارمنستان برای محکوم کردن قتل‌عام ایزدیان سنجار توسط داعش در عراق را به تصویب مجلس برساند. یا نماینده‌ی کردهای مسلمان که از هواداران پ-ک-ک و عبداله اوجلان است سیاست‌های ضدکردی ترکیه را محکوم خواهد ساخت. آرسن میخایلف، نماینده‌ی آسوریان، نیز گفته بسیار مهم است که ما در مجلس ارمنستان حضور داریم چرا که بهتر می‌توانیم مسائل خود را مطرح کنیم. وی گفته است که ضمن دنبال کردن مسائل رفاه عمومی مردم ارمنستان، مسائل آسوریان جهان را نیز همواره مد نظر خواهد داشت. 
ضمناً این نمایندگان گفته‌اند که علاوه بر پیگیری مسائل جوامع خود برای مشکلات دیگر اقلیت‌ها نیز اقداماتی به عمل خواهند آورد. 
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۳۷
۲۹ فروردین ۱۳۹۶

 

 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *