سخنی با خواننده

آندرانیک سیمونیان
 
همراهان گرانقدر ((هویس)) 
نام ((هویس)) سالهاست که با شماست. 
 
بیش از یک دهه قبل هنگامی که این نشریه به همت و پایمردی لئون آهارونیان فعال اقتصادی و اجتماعی جامعه ارمنی ایرانی و معاضدت و پشتیبانی مجموعه ای از اهالی قلم، این جامعه تولد یافت، امیدواریهای فراوان داشت.
ده سال گذشت، در شرایطی یازدهمین سال موجودیت این نشریه را آغاز کردیم که بر همگان روشن بود، حفظ یک مطبوعه در جامعه ای کوچک قرین چه دشواریهایی است. شاید مهمترین این  دشواریها قلت محصولات قلمی بومی است.
تداوم انتشار هویس همواره این امید را زنده نگه می دارد که جامعه ارمنی ایرانی علیرغم کوچکی خود، هرگز جامعه تک صدایی نیست و نشریات عدیده چاپی و فضاهای متنوع مجازی حافظ و تداوم بخش این وجه مشخصه و نگهبان چند صدایی بودن جامعه ارمنی اند. 
دریک سال  اخیر خانم آ.خداوردیان که به علت دشواری های شخصی مجبور به ترک نشریه شدند، تلاش های قابل تقدیری را در مجموعه هویس و در راه احیاء آن داشتند.
در روز هایی که شور و  بررسی شیوه های  تداوم و ارتقای نشریه ادامه داشت، سرکار خانم م.میناسیان یک شماره ی مجله را همراهی نمودند، که در اینجا از این عزیزان صمیمانه تشکر می کنیم.
و حالا ((هویس)) با وقفه ای کوچک به راهش ادامه می دهد.
تمایل بسیار داریم که ((هویس)) آئینه تمام نمائه جامعه ارمنی ایرانی باشد.جامعه ای غنی که با حضور چند هزار ساله و بومی خود در بطن ایران عزیز و خطه آذربایجان بخشی از این میهن مبارک است.در مرکز ایران نیز از اصفهان صفویه که به قیمت متلاشی شدن جلفای آباد ساحل ارس به شکوفه نشست تا تهران کنونی، این جامعه راهی طولانی و پر بار پیموده است و حضور پر رنگی در پهنه های سیاسی، اقتصادی،علمی،هنری،ورزشی و… ایران بخود اختصاص داده است. ((هویس)) به عنوان نشریه ای وفادار به این جامعه تاریخی و ریشه دار و زنده و پویا، هنوز می تواند و باید تجلی گاه زیستی جامعه ارمنی در بطن جامعه بزرگ ایران و تنوع تفکرات حاکم بر آن باشد.
 در دو دهه اخیر و بویژه پس از فروپاشی اتحاد شوروی، دوستی و مودت مثال زدنی دو ملت کهنسال و دو فرهنگ دیرینه ریشه دار  ایرانی و ارمنی، پهنه دیگری برای انعکاس تلاش های مشترک دو کشور در بستر منطقه و جهانی پر آشوب بوجود آورد…
امروز ((هویس)) دو زبانه با کوله باری از تجربه و با نگاهی مسئولانه به آنچه گفته شد با همراهی گروهی از اهل علم و قلم این مرز و بوم  برای تقویت جو همدلی و مفاهیم، در عین رعایت احترام برای تفکرات مستقل و سازنده، راه خود را پی میگیرد.
همراه و پشتیبان باشید.
 
 
   با احترام 
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۴۳
۷ مرداد ۱۳۹۶
 
 
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *