سرمقاله

آندرانیک سیمونیان

 

دو همایش شایان توجه

در روزهای پایانی شهریور ماه و آغازین مهر، دو اجتماع مهم در ارمنستان منعقد شد. اولی همایش دو سالانه ارمنستان- دیاسپورا که هر دو سال یکبار بوسیله وزارات دیاسپورای جمهوری ارمنستان و با حمایت ریاست جمهوری آن کشور تشکیل می شود و دیگری نمایشگاه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در ایروان.
همایش ارمنستان-دیاسپورا که در سال جاری شاهد ششمین دوره تشکیل آن بودیم، به مکان پر جنب و جوشی برای دیدار و آشنائی فعالین ارمنی جوامع مختلف تبدیل شده است. این مکان بزرگترین امکان را در اختیار فعالین فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع ارمنی کشورهای مختلف دنیا قرار می دهد تا یکدیگر را بشناسند ، از فعالیت های هم آگاهی یابند، از وجود هم استفاده کرده و به تبادل تجارب عملی و نیز ارتباط گیری روزمره بپردازند.
چنین به نظر می رسد که با وجود همه این دیدار ها، هنوز حلقه ارتباطات عملی فعالین فرهنگی، آموزشی و مطبوعاتی شکل نگرفته است. بویژه در امور حمایت های مالی چند صندوق خیریه ارمنی جهانی، یعنی انجمن عمومی خیریه ارمنی و صندوق گلبنگیان هنوز هیچ تغییری نیست و با وجود حمایت مالی از برنامه های آموزشی و دانشجویان آرمنولوژی در سراسر جهان، آنان از فعالیت های آموزشی ایران هیچگونه حمایت مالی به عمل نمی آورند و عدم امکان انتقال وجه به دانشجویان ارمنی-ایرانی بهترین بهانه است و سیاست های عمومی کشور ما نیز توجیهی بر این سیاست غلط مدیران صندوق های فوق الذکر است.
در امور مطبوعاتی نیز هیچ حلقه واسطی بوجود نمی آید و تنها ارتباطات جداگانه اصحاب رسانه و اطلاع از کم و کیف کار یکدیگر، همچنان بالاترین دستاورد است.
در امور مدارس نیز وضع به همین منوال است. اگر چه نمی توان در نظام های آموزشی کشور های مختلف ورود کرد، اما، داشتن اطلاع از آنچه در گوشه گوشه عالم اتقاق می افتد به خودی خود مفید است. 
یکی از مهم ترین خصیصه های این اجتماع، انتقال دستاورد های جوامع مختلف در امر شناسایی رسمی نسل کشی ارمنیان و نوع برخورد و تلقی کشور های مختلف از جامعه ارمنی  است. برنامه های مختلف شناسایی و محکومیت نسل کشی در این همایش، مورد ارزیابی قرار گرفت و  به ویژه نوع برخورد و حمایت های گسترده جمهوری اسلامی ایران از مراکز فرهنگی و به خصوص ابنیه تاریخی ارمنیان با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.
دومین همایش که یک همایش فعالین تجاری ایران و ارمنستان بود نیز، به نوبه خود شایان توجه است. نمایشگاه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در ایروان از ۳۱ شهریور ماه تا ۳ مهر در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اکسپو ارمنستان بر قرار بود. غرفه انجمن دوستی ایران و ارمنستان فعالترین و پر نشاط ترین بخش این نمایشگاه و غرفه نمونه آن بود. این نمایشگاه با شرکت حدود ۵۰ بنگاه اقتصادی ایرانی در مکانی به وسعت ۱۲۰۰ متر مربع ،کالا ها و خدمات را در معرض دید همگان قرار داد.
بدون تعارف باید اعلام نمود که با وجود مشترکات فراوان فرهنگی در بین دو ملت و با وجود رونق نسبی روابط فرهنگی طرفین، روابط اقتصادی بین ایران و ارمنستان هنوز از حالتی که بتواند قابل قبول ارزیابی شود، فاصله بسیار دارد و این پهنه شاید به نوعی ضعیف ترین جنبه روابط  طرفین را تشکیل می دهد.
باید امیدوار بود که گشایش این قبیل نمایشگاه های کالا ها و خدمات اقتصادی، نقشی موثر در ارتقا سطح شناخت و آگاهی دو طرف از امکانات یکدیگر به دست دهد و از این راه موجبات گسترش این مناسبات فراهم گردد. این آرزوئی است که ما هر ساله در مناسبت های مختلف آن را بر زبان می آوریم و تکرار می کنیم و خسته هم نمی شویم.

 

 

دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۴۷
۷ مهر ۱۳۹۶

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *