آنوش باباجانیان عکاس

ترجمه و تنظیم: آرلن آقاجانی
 
Anush-Babayanian
بعد از اتمام تحصیلات خود در زمینه‌ی روزنامه‌نگاری از دانشگاه آمریکایی بلغارستان در سال ۲۰۰۶، آنوش باباجانیان کار خود را به عنوان یک عکاس و فعال مستقل تحت قراردادی با بخش خبری بی‌بی‌سی ایروان در کشور ارمنستان آغاز کرد. 
بعد از گذشت یک سال از فعالیت خود با بی‌بی‌سی، آنوش کار خود را به عنوان عکاس آزاد با تأکید و تمرکز بر داستان اجتماعی وابسته به زنان، میراث فرهنگی، پروژه‌های مرتبط با ارمنستان- ترکیه، تضاد و پیامدهای موجود در ناگورنو قره‌باغ و زمینه‌های مشابه آغاز کرد. این فعالیت تا این زمان ادامه دارد. در سال ۲۰۱۲، آنوش بنیاد زنان ۴plus را تأسیس کرد که عمده‌ی تمرکز آن قدرت بخشیدن به زنان در ارمنستان با تکیه بر رویکرد عکاسی است.
عمده‌ی فعالیت‌های آنوش باباجانیان به برقراری صلح و دوستی میان ارمنستان و ترکیه معطوف شده است. یکی از پروژه‌های طولانی‌مدت او عکاسی از جوانان ارمنی در استانبول ترکیه بود. در این پروژه جوانانی که با تضاد و تناقض‌های هویتی و شخصیتی روبرو بودند در تیررس دوربین او قرار گرفتند. آنوش در حال حاضر مشغول مدیریت یک پروژه‌ی همکاری با عنوان Briding Stories بین عکاسان جوان ارمنی و ترک است که جان استانمایر (John Stanmeyer)، عکاس نشنال جفرافی، آن‌ها را در این پروژه همراهی می‌کند. این پروژه توسط سفارت آمریکا در ارمنستان حمایت و پشتیبانی می‌شود. 
آنوش در کنار فعالیت‌های یاد شده بر روی کتابی با عنوان «خانه‌ی فرهنگ» (House of Culture) مشغول به کار است. این کتاب به موضوع فرهنگ‌خانه‌های دوره‌ی شوروی در روستاهای ارمنستان می‌پردازد. 
آنوش در سال ۲۰۱۳ به واسطه‌ی تلاش پیوسته‌اش در برقراری و ایجاد ارتباط میان ارمنستان و ترکیه، مفتخر به دریافت جایزه‌ای از سوی مؤسسه‌ی جامعه‌ی آزاد عکاسی مستند شد. عکس‌های آنوش باباجانیان تا کنون در مجلات و مطبوعات بنام و مشهوری چون نشنال جغرافی، نیویورک تایمز، ووگ و دیگر مطبوعات بین‌المللی و محلی به چاپ رسیده است. 
 
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۴۷
۷ مهر ۱۳۹۶
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *