برگزاری نشست خبری گشایش نمایشگاه « ارمنستان و ایران: خاطره یک سرزمین» در موزه ملی ایران

یکشنبه ۲۳ مهرماه نشست خبری نمایشگاه «ارمنستان و ایران: خاطره‌ی یک سرزمین» در تالار سخنرانی موزه‌ی ایران باستان موزه‌ی ملی ایران با حضور آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، گریگور گریگوریان مدیر موزه‌ی تاریخ ارمنستان، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی- فرهنگی و جبرئیل نوکنده مدیر موزه‌ی ملی ایران و جمعی از خبرنگاران رسانه‌های گروهی، شبکه‌های خبری و جراید برگزار شد. 
در این نشست خبری نوکنده، مدیر موزه‌ی ملی ایران، ضمن تشکر از سفیر ارمنستان در ایران و مدیر موزه‌ی تاریخ ارمنستان برای برگزاری این نمایشگاه مشترک گفت: «هم‌زمان با سفر جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهور محترم در تاریخ اول دی ماه ۱۳۹۵ به کشور جمهوری ارمنستان، تفاهم‌نامه‌ی بین موزه‌ی ملی ایران و موزه‌ی تاریخ ارمنستان توسط معاون محترم رییس‌جمهور و رییس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزیر فرهنگ جمهوری ارمنستان به امضا رسید و نمایشگاه حاضر چشم‌اندازی کلی بر بخشی از میراث مشترک دو سرزمین است و آثار باستان‌شناسی از هزاره‌ی چهارم تا سده‌ی اول میلادی به نمایش گذاشته خواهد شد، تعداد ۱۰۳ اثر نمایشگاهی از موزه‌ی تاریخ ارمنستان و ۲۰۰ اثر از موزه‌ی ملی ایران در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.» 
وی با اشاره به این‌که یکی از وظایف موزه‌ها برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با سایر موزه‌هاست، گفت: «اشیای موزه‌ای بیان‌گر تمدن و فرهنگ هر کشوری است و در موزه‌ی ملی ایران در آبان ماه میزبان نمایشگاه کره جنوبی و در اسفند ماه نیز میزبان نمایشگاه لوورخواهیم بود.»
نوکنده خاطرنشان کرد: «ما برای بازدید از نمایشگاه «ایران و ارمنستان؛ خاطره‌ی یک سرزمین» بلیت نمی‌فروشیم و قرار نیست که از این نمایشگاه کسب درآمد کنیم.»
مدیر موزه‌ی ملی ایران یادآور شد: «جام سیمین کاراشام یکی از آثار ارزشمند میراث تاریخ و تمدن ارمنستان محسوب می‌شود که در نمایشگاه «ایران و ارمنستان؛ خاطره‌ی یک سرزمین» در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.»
همچنین نوکنده در خصوص پرسش توضیح بیشتر در مورد آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه گفت: «این نمایشگاه دارای چهار گالری است. گالری اول دوره‌ی مفرغ و اوایل دوره‌ی آهن را معرفی می‌کند. گالری دوم به معرفی شکوه پادشاهی اورارتو می‌پردازد. گالری سوم نیز اورارتو و دوره‌ی پسااورارتو را معرفی می‌کند و گالری چهارم نیز به نمایش تصاویری از کلیساهای تاریخی ایران که ثبت جهانی شده‌اند اختصاص یافته است؛ همچنین اتاقی تحت عنوان اتاق نمایش در نظر گرفته شده است که در آن کلیپ‌های ساخته شده در خصوص این نمایشگاه از سوی موزه‌ی تاریخ ارمنستان و موزه‌ی ملی ایران به نمایش درمی‌آید.»
در ادامه مدیر موزه‌ی ملی ایران در پاسخ خبرنگاری که از بیمه‌ی آثار به نمایش درآمده سؤال کرده بود، توضیح داد: «کشور ارمنستان بیمه‌ی آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «ارمنستان و ایران؛ خاطره‌ی یک سرزمین» را بر عهده گرفته. البته دولت ایران نیز بحث مصونیت قضایی را تأمین کرده است.»
در ادامه گریگور گریگوریان، مدیر موزه‌ی تاریخ ارمنستان، گفت: «نمایشگاهی که در دو روز آینده افتتاح خواهد شد فرصتی است که توسط اداره کل موزه‌ها و مدیر موزه‌ی ملی ایران به موزه‌ی تاریخ ارمنستان داده شد و از پیشنهاد ما برای برگزاری نمایشگاه استقبال کردند تا فرصتی برای معرفی تمدن و فرهنگ کشور ارمنستان فراهم آید». وی این نمایشگاه را نگاهی به گذشته‌ی مشترک دو کشور دانست که گامی برای ادامه همکاری‌های مشترک در آینده خواهد بود.
مدیر موزه‌ی تاریخ ارمنستان در پاسخ به پرسش معرفی موزه‌ی تاریخ ارمنستان توضیح داد: «موزه‌ی ما در سال ۱۹۱۹ تأسیس شده و به زودی صد سال از عمر این موزه خواهد گذشت. موزه‌ی تاریخ ارمنستان شامل مجموعه‌های مختلف چون باستان‌شناسی، قوم‌شناسی، تاریخ معاصر، اسناد و مدارک تاریخی و… است. موزه‌ی تاریخ ارمنستان بیش از چهارصدهزار شیئ داشته که هشت هزار آن در سالن‌های نمایش در معرض دید عموم قرار گرفته است.»
ایشان در توضیح نمایشگاه‌های خارجی که موزه‌ی تاریخ ارمنستان شرکت کرده گفت: «جغرافیای نمایشگاه‌های خارجی موزه‌ی ما بسیار وسیع است، شهرهای مسکو و سنت‌پترزبورگ در روسیه، کشورهای فرانسه، ایتالیا، آمریکا و… که آخرین نمایشگاه ما سال ۲۰۱۲ در موزه‌ی متروپولیتن برگزار شد.»
آرتاشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران، نیز با تشکر از خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: «همان‌گونه که اطلاع دارید تا دو روز دیگر شاهد گشایش نمایشگاه آثار باستانی موزه‌های تاریخ ارمنستان و موزه‌ی ملی ایران خواهیم بود و ۱۰۳ اثر به نمایش درآمده یک فرصت و تحول تاریخی برای هر دو موزه خواهد بود. برگزاری این نمایشگاه مرهون تلاش‌های مدیر موزه‌ی ملی و مدیر موزه‌ی تاریخ ارمنستان است که بسیار تلاش کردند تا این نمایشگاه گشایش یابد و با حضور وزیر فرهنگ ارمنستان و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح می‌شود. من به عنوان سفیر ارمنستان از شما خبرنگاران محترم تقاضا دارم که پوشش خبری مناسبی از مراسم افتتاحیه داشته باشید و همچنین در طول سه ماه مدت برگزاری نمایشگاه نیز به معرفی این نمایشگاه بپردازید تا اقشار مختلف مردم با آن آشنا شده و شما نیز نقش خوبی در این آگاهی داشته باشید.»
 
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۲۴۷
۲۲ مهر ۱۳۹۶
 

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *