عملیات اجرایی طرح خط آهن ارمنستان-ایران آغاز شد

 
 
شرکت روسی «راسیا اف.زد.ی» تامین کننده مالی طرح و یک شرکت چینی پیمانکار اجرایی آن خواهد بود
خط آهن شهر گاوار در ساحل دریاچه سِوان را به شهر مِقری در مرز ایران و ارمنستان وصل میکند
 
مسکو – عملیات اجرایی طرح خط آهن ارمنستان – ایران روز جمعه طی آیینی ویژه از سوی طرف ارمنی آغاز شد.
به گزارش ایرنا به نقل از گزارش خبرگزاری آرمن پرس ارمنستان، در این آیین گاگیک بگلریان وزیر حمل و نقل ارمنستان به دستور سرژ سرکیسیان رییس جمهوری این کشور، آغاز اجرای طرح خط آهن ارمنستان – ایران را اعلام کرد.
بر پایه این گزارش، وزیر حمل و نقل ارمنستان و ژوزف بارکوفسکی رییس شرکت «راسیا اف.زد.ی» (مجری طرح خط آهن ارمنستان-ایران) یادداشت تفاهمی را با عنوان همکاری منطقه ای برای توسعه خط آهن جنوب ارمنستان امضا کردند.
خط آهن ارمنستان -ایران به طول ۳۱۶ کیلومتر خواهد بود و از حومه شهر گاوار در ساحل دریاچه سوان ارمنستان تا شهر مِقری این کشور در ساحل رودخانه ارس و گذرگاه مرزی با ایران کشیده میشود.
این خط آهن دارای یک مسیر رفت و برگشت خواهد بود و قطارهای برقی در آن تردد میکنند.
خط آهن مذکور در منطقه گاوار به خط آهن مرکزی ارمنستان متصل میشود.
همچنین در چارچوب این طرح در خط آهن ارمنستان -ایران، از شهر سیسان نیز قطارهای برقی تا شهر مگری در مسیری به طول ۱۱۰ کیلومتر در حرکت خواهند بود. هزینه اجرای این طرح سه میلیارد دلار برآورد شده است که شرکت «راسیا اف.زد.ی» آن را تامین میکند و این شرکت با یک شرکت چینی به نام شرکت احداث تاسیسات مواصلاتی چین تفاهم نامهای را امضا کرده است که مطابق آن شرکت چینی پیمانکار طرح خواهد بود.
ژوزف بارکوفسکی رییس شرکت «راسیا اف.زد.ی» در جمع خبرنگاران گفت که خط آهن ارمنستان -ایران بخشی از طرح راهگذر حمل و نقل بین المللی شمال – جنوب خواهد بود که از هند و از طریق ایران و روسیه به اروپای شمالی کشیده می شود.
به گزارش رسانه های خبری ارمنستان، خط آهن ارمنستان – ایران، بنادر ایران در خلیج فارس را از طریق ارمنستان و گرجستان به بنادر دریای سیاه متصل خواهد کرد.
 
دوهفته نامه "هویس" شماره ۱۳۹
۷ بهمن ۱۳۹۱
 

    Tags: ,

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *