گالری ملّی ارمنستان

 
گنجینه هنر ارمنی
 
 
اگر عید راهی سفر ارمنستان هستید بازدید از گالری ملّی ارمنستان را از دست ندهید! این گالری که بخشی از موزه ملّی ارمنستان است در ضلع شمالی میدان هانراپِتوتیون (جمهوری) قرار گرفته است. آثار هنرمندان ارمنی، خارجی و روس در چندطبقه ساختمانی که به همین منظور بنا شده است به نمایش گذاشته شدهاند.
گالری ملّی ارمنستان در سال ۱۹۲۱ ابتدا با عنوان بخش هنر موزه دولتی تأسیس شد. در بنیان گذاری آن هنرمندان مشهوری مانند مارتیروس ساریان (نقاش)، الکساندر تامانیان (معمار و شهرساز) و دیگران نقش داشتهاند. در زمان تأسیس، دارایی آن مرکب بود از تعدادی از تابلوهای نقاشان ارمنی که در نمایشگاه آگوست همان سال در ایروان عرضه شده بودند. امّا عاملی که در تأسیس آن نقش تعیینکننده داشت، اهدای کلکسیون غنی کاخ فرهنگ ارمنی یا گیمنازیوم[مدرسه عالی] لازاریان سابق و هدایای هنرمندان ارمنی به آن بود. در سال ۱۹۲۵، چهارصد قطعه از آثار استادان ارمنی، روس و اروپایی در شش تالار بخش هنر موزه در معرض نمایش بود. در سال ۱۹۳۵ بخش هنر به موزه هنر تبدیل شد. در سال ۱۹۴۷ موزه دولتی ارمنستان خوانده شد و از سال ۱۹۹۱، بعد از استقلال ارمنستان، گالری ملّی ارمنستان نام گرفت. از سال ۱۹۷۸، ساختمان هشت طبقه جدیدی به آن اختصاص یافت. اکنون ۲۶۰۰۰ قطعه آثار هنری موزه در پنجاه و شش تالار آن به نمایش گذاشته شده است. در سال ۲۰۰۸ بیش ۶۵۰۰۰ نفر از آن بازدید کردند.
گالری ملّی ارمنستان از چهار بخش تشکیل شده است: هنرهای تجسمی ارمنی، هنرهای تجسمی خارجی، هنرهای تجسمی روسی و هنرهای تزئینی ـ کاربردی.
نمونههای هنر ارمنی بخش بزرگ آثار به نمایش درآمده را تشکیل میدهند. موزه با آثاری از هنر عهد باستان و سدههای میانه شروع میشود: فرسکوهای اورارتویی، نسخههای باارزش دیوارهای معبد گارنی و نقاشیهای مذهبی سدههای هفدهم تا نوزدهم میلادی از آثار هنرمندان برجسته این رشته. مجموعه با کارهای نقاشان کلاسیک ارمنی مانند هووناتانیان، آیوازووسکی، باشینجاقیان، ترلِمِزیان، سورنیان و دیگران ادامه مییابد تا میرسد به تابلوهای نقاشان سده بیستم، کسانی چون مارتیروس ساریان، ادگار شاهین، آودیسیان و دیگران.
بخش هنر روس شامل شمایلهای مذهبی سدههای شانزدهم و هفدهم، و همین طور کارهای نقاشان مشهور سدههای هیجدهم تا بیستم مانند رِپین، کاندینسکی، شاگال و دیگران میشود.
بخش هنر خارجی با نمونههایی از هنر مصر و یونان باستان شروع میشود. در این بخش همچنین تابلوهایی از نقاشان مشهور ایتالیایی، هلندی و فرانسوی به نمایش گذاشته شده است که در میان آنها میتوان به کارهایی از گروز، روسو و مونیچلی اشاره کرد. هنر شرق با نمونههایی از هنر ایرانی، چینی و ژاپنی و هنر تزئینی ـ کاربردی شرق شامل ظروف و اسباب خانه و همین طور فرسکوهای هندی و نقاشیهای ایرانی سده نوزدهم معرفی شده است.
موزه یک بخش مرمت و بازسازی آثار دارد و همین طور بایگانی، کتاب خانه، کافهتریا و مکانی برای خرید سوغاتی.
مدیر گالری ملّی ارمنستان در حال حاضر پ.میرزویان است که خود از نقاشان نامآور ارمنستان معاصر است.
برای داشتن اطلاعات بیشتر به زبانهای ارمنی و انگلیسی میتوانید به سایت موزه مراجعه کنید: http://www.gallery.am
 
دوهفته نامه "هویس" شماره 142
۱۹ اسفند 1391
 

    Tags: ,

    پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *